Kadın

Published on Temmuz 22nd, 2017 | by Avrupa Forum 6

0

‘Kadın sünneti’ Güney Kürdistan’da artıyor!

Kadının vücut bütünlüğünü parçalayan ve kendi doğasından uzaklaştıran ‘kadın sünneti’ uygulaması son dönemlerde Güney Kürdistan Bölgesi’nde artarak devam ediyor. Uygulama sonucu pek çok kadın ölüme varan hastalıklarla boğuşuyor.

‘Kadın sünneti’ denilen uygulama kız çocuklarının cinsel organlarında bulunan ve kilitoris adı verilen parçanın kesilmesiyle yapılıyor. Kilitorisi tahrip ederek ‘bekareti korumak’, ‘kadının cinsel duygularını engellemek’ amaçlı yapılan uygulama pek çok sağlık riskini de beraberinde getiriyor. Yılda 3 milyon kız çocuğunun maruz bırakıldığı uygulama genellikle Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde yapılıyor. Kız çocuklarının ölümüne de sebebiyet veren bu erkek egemen gelenek Güney Kürdistan Bölgesi’nde de oldukça yaygın.
Bölgenin ücra köylerinde gizlice de olsa sürdürülen bu ‘gelenekte’ son dönemlerde artış olduğu belirtiliyor.

‘Kanun çıkarıldı ama…’

Son iki yıldır Halepçe’de bu konuya ilişkin çalışmalar yaptıklarını belirten sivil toplum aktivisti Hêro Wekil, “Halepçe ve köylerinde birçok seminer, panel ve toplantı gibi etkinlikler düzenledik. Yine kız çocuklarının sünnet edilmesi uygulamasının zararlarını anlatan kısa filmler de gösterdik. Kürdistan Bölge Parlamentosu’nda 2011 tarihli 8’inci yasa gereği kız çocuklarını sünnet eden ya da sünnet edilmesini teşvik edenlerin cezalandırılmasını öngören kanun çıkarıldı. Ama maalesef bu gizlice yapıldığı için cezalandırılamıyor. Bunun dinle de ilgisi var ve bazı mele ve din adamları bu uygulamanın devamı için çalışıyor” dedi.

‘Dünyada 130 milyon kadın sünnet edilmiş’

Kız çocuklarının maruz bırakıldığı bu uygulamanın başta AİDS olmak üzere kalıcı hastalıklara sebep olduğunu ifade eden Dr. Şiwan Hewrami de, “Bazen organdaki rahmi kesiyorlar. Bu da büyük zarara neden oluyor. Bu maalesef Kürdistan Bölgesi’nde gittikçe artıyor. Dünyada da 130 milyon kadın sünnet edilmiş durumda. Yılda iki milyon artış oranı var. 2008 yılında Kürdistan Bölge Parlamentosu’nda bu uygulamanın engellenmesi amacıyla uygulamayı yapan kişilerin cezalandırılması için bir ceza yasası mecliste görüşüldü. Ama oy çoğunluğuyla kabul edilmediği için yürürlüğe girmedi. Şu ana kadar da bu uygulama devam ediyor ve gittikçe de artış gösteriyor. Her bakımdan bu engellenmelidir” diye konuştu.

Konuya ilişkin görüşlerine başvurduğumuz din alimi Mele Abdulkerim de, kadınların sünnet edilmesinin zararlı olduğunu ve İslam diniyle de örtüşmediğini ifade etti.

Gazete Sujın

 

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑