Kadın

Published on Şubat 22nd, 2017 | by Avrupa Forum 3

0

Kadın özgürleşmeden, toplum özgürleşmez – Rabia Baldemir

Bern Mizgin Kadın Meclisimizin 4. Kongresini 19 Şubat 2017 tarihinde gerçekleştirdik. Bern (İsviçre) Dem-Kurd salonunda gerçekleştirdiğimiz kongremizin şiarı “ÖZGÜR KADIN ÖZGÜR TOPLUM”dur.

Bütün dünya ve Kürdistan devrim şehitlerine saygı duruşu ile başlayan kongremiz Rojda Yıldırım’ın siyasal değerlendirmesiyle devam etti. Heval Rojda konuşmasında yaşamın her alanında artan erkek egemenliği ve faşizme değinirken, bunun sadece Türkiye ve Kürdistan’la sınırlı olmadığını, Amerika, Rusya, İngiltere, Fransa ve Almanya kısacası dünyanın her yerinde kadını yönelik aşağılama ve hiçleştirme politikasının arttığını belirtti. Bu nedenle kadın dayanışması ve kadın örgütlemesini her zamankinden daha fazla büyütmek gerektiğini vurguladı.

Trump’a karşı Amerika ve Avrupa’da milyonlarca kadının sokağa çıkmasının umut verici olduğunu belirten Yıldırım aynı direnişin Erdoğan’a karşı da gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Önümüzdeki referandumda sadece başkanlığın değil, faşizmin ve diktatörlüğün oylanacağını belirterek #HAYIR kampanyasını nasıl ve neden büyütmek gerektiği üzerinde durdu.

Siyasal değerlendirmenin ardından Meclisimizin bir yıllık faaliyet raporun okuyup değerlendirdik. Yeni meclis seçilirken herkeste ayrı bir heyecan vardı. Özellikle genç kadın arkadaşların olması hepimiz için umut verici oldu.

Barış annelerin hiç tükenmeyen umutları gençlerin heyecanı ile birleşince büyük bir coşku yaşandı kongremizde.

Kongremizde öne çıkan değerlendirmeler ve hedeflerden kimi başlıklar şöyleydi:
– Kadınlar için eğitim çalışmalarının organize edilmesi
– Diplomasi alanında İsviçreli kadın örgütleriyle ortak çalışma yürütülmesi
– Çocuklar için anadilinde ve çeşitli kültürel alanlarda kurs organize edilmesi
– Sinema ve Film günlerinin düzenlenmesi
– Aile ziyaretlerinin gerçekleştirilmesi

Kongreye katılan yaklaşık 50 kadın arkadaşın otuzunun meclisimizde yer alması Mizgin Kadın Meclisimiz için umut verici oldu.

Sadece siyaset alanlarında değil, yaşamın her alanında kadınların örgütlü olmasının öneminin açığa çıktığı kongremizin tüm kadınlar için yol açıcı olmasını umut ediyorum. Evet, ulusal, kültürel, sınıfsal yani başka başka sorunlarımız var, ancak bizlerin kadın olmaktan dolayı karşı karşıya kaldığımız sorunlar hayattaki her şeyimize doğrudan etki ediyor.

Kongremizde sık sık attığımız JİN, JİYAN, AZADİ sloganı sadece bir slogan olmanın ötesinde kadınların gerçekliğine işaret ediyor. Kadın özgür olmazsa, yaşam özgür olmaz.

O zaman hep birlikte ellerimizi daha fazla özgürlük için birleştirme zamanı.

Rabia Baldemir
21.02.2017

Bern

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑