Avrupa

Published on Haziran 14th, 2017 | by Avrupa Forum 3

0

Jelpke: MİT’in paravan şirketleri açıklansın

Sol Parti milletvekili Ulla Jelpke, federal Alman hükümetine “Paravan Türk şirketlerini açıkla ve Türk istihbaratına arka çıkmaktan vazgeç” çağrısında bulundu.

Geçtiğimiz hafta “MİT’den Almanya’da paravan şirketlerle istihbaratçı istihdamı” başlığıyla servis ettiğimiz habere ilişkin açıklama yapan Sol Parti milletvekili Ulla Jelpke, federal Alman hükümetine “Paravan Türk şirketlerini açıkla ve Türk istihbaratına arka çıkmaktan vazgeç” çağrısı yaptı.

ANF’nin geçtiğimiz hafta “MİT’den Almanya’da paravan şirketlerle istihbaratçı istihdamı” başlığıyla servis ettiği haberde 2011-2015 yılları arasında Almanya’da kaydı bulunan MİT’in bir paravan şirketine ait belgeleri açıklamıştı.

Söz konusu belgelerde 17 Aralık 2014 günü Alman polisinin gözaltına aldığı MİT elamanları Muhammed Taha Gergerlioğlu ve Göksel Güler’in ortak olduğu limited şirketi “MTG GmbH”nın bir paravan şirket olduğu ve istihbarat çalışmaları yürütmek için sadece kağıt üstünde kurulduğu görülüyordu.

“MİT’İN ASIL MERKEZLERİ DİTİB DEĞİL PARAVAN ŞİRKETLERDİR”

Türk istihbaratının 25 bin Euro sermaye ile Bad Dürkheim kasabında kurduğu şirkete ait ANF’nin yayınladığı 5 belgeyi inceleyen Federal Meclis üyesi Ulla Jelpke, MİT’in asıl paravan şirketlerle çalışmalarını yürüttüğüne dikkat çekti. AKP rejiminin Almanya’daki faaliyetlerini yakından izleyen Alman politikacıların başında gelen Sol Partili vekil Jelpke devamla şöyle konuştu:

“Alman kamuoyunda DİTİB’in Türk istihbarat çalışmaları yürütüyor şeklinde bir algı oluşmuş durumda. DİTİB sadece Gülen cemaatine karşı faaliyetlerde bulunuyor ve camilerinde Erdoğan propagandası yapıyor.

Erdoğan rejimi istihbarat çalışmalarını sadece DİTİB üzerinden yürütmüyor, aynı zamanda asıl casusluk ağı paravan şirketler aracılığıyla kurulmuş durumda. Bu paravan şirketler açığa çıkartılmalı. Bu istihbarat ağı her türlü suçu işleyecek durumda. Federal Hükümet bu suça kol kanat gelmekten vazgeçmeli ve Türk istihbaratıyla ilişkilerini kesmeli.”

Kaynak: ANF

Tags: , , , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

Back to Top ↑