Genel

Published on Temmuz 9th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Japonya’daki sel ve toprak kaymaları nedeniyle ölenlerin sayısı 120’ye çıktı

Kyodo’nun haberinde, Japonya‘nın batısı ile orta kesimini etkisi altına alan şiddetli yağışların yol açtığı sel ve toprak kaymalarında 120 kişinin hayatını kaybettiği, 80 kişinin kaybolduğu bildirildi.

Yangın ve Afet Yönetimi Dairesi, arama kurtarma çalışmalarına katılan sivil savunma, sahil güvenlik, polis ve itfaiye personeli sayısının 73 bine yükseltildiğini, tahliye merkezlerinde kalan kişi sayısının 23 bin olduğunu kaydetti.

Yetkililer, 11 bölgede 267 bin haneye su verilemediğini, otoyolların sel sularıyla kaplandığını, birçok yerde tren seferlerinin yapılamadığını açıkladı.

Sel ve toprak kaymalarındaki can kayıpları, Hiroşima, Ehime, Okayama, Yamaguçi, Kyoto, Gifu, Şiga, Hyogo, Koçi ve Fukuoka bölgelerinde oldu.

Japonya hükümet sözcüsü Yoşihide Suga, ülkede yaşanan sel felaketi nedeniyle Başbakan Şinzo Abe’nin Avrupa ve Ortadoğu’ya yapacağı geziyi iptal ettiğini açıkladı.

Suga, Abe’nin Afet Yönetiminden Sorumlu Devlet Bakanı Hachiro Okonogi’nin sel felaketiyle ilgili raporunu aldıktan Avrupa ve Ortadoğu turuna çıkacağını söyledi.

Yangın ve Afet Yönetimi Dairesi, 19 vilayette 5,9 milyon kişi için tahliye emri çıkarıldığını belirtti. Halen 12 bine yakın kişinin tahliye merkezlerinde bulunduğu kaydedildi.

Başbakan Şinzo Abe, acil durum komitesiyle yaptığı toplantıda, arama kurtarma çalışmalarına katılan sivil savunma, sahil güvenlik, polis ve itfaiye personeli sayısının 73 bine yükseltilmesi talimatını verdi.

Yetkililer, 11 bölgede 267 bin haneye su verilemediğini, otoyolların suyla kaplandığını, birçok yerde tren seferlerinin yapılamadığını açıkladı.

Sel ve toprak kaymalarındaki can kayıpları, Hiroşima, Ehime, Okayama, Yamaguçi, Kyoto, Gifu, Şiga, Hyogo, Koçi ve Fukuoka bölgelerinde oldu.

Japonya Hükümet Sözcüsü Yoşihide Suga, ülkede yaşanan sel felaketi nedeniyle Başbakan Şinzo Abe’nin Avrupa ve Ortadoğu’ya yapacağı geziyi ertelediğini açıkladı.

Abe’nin, Afet Yönetiminden Sorumlu Devlet Bakanı Hachiro Okonogi’nin sel felaketiyle ilgili raporunu aldıktan sonra bu ziyaretleri gerçekleştireceği bildirildi.

(kyodo)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑