Türkiye

Published on Şubat 19th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

İzmir’de gözaltındaki HDP’lilerden 8’i tutuklandı

İzmir’de gözaltında bulunan SYKP MYK üyesi Cavit Uğur ve HDP İl Yöneticisi Mahsum Koç dahil 8 kişi tutuklanırken KESK MYK Üyesi Elif Çuhadar ile birlikte 22 kişi serbest bırakıldı.

İzmir’de 13 gündür gözaltında tutulan 30 siyasetçi ve sendikacıdan, aralarında SYKP MYK üyesi ve HDP eski İl Eş Başkanı Cavit Uğur ile HDP İl Yöneticisi Mahsum Koç’un da olduğu 8 kişi bugün çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

KESK MYK Üyesi Elif Çuhadar, HDP eski İl Eş Başkanı ve Emek Partisi (EMEP) İl Disiplin Kurulu Üyesi Neşe Dilek Bakış ile birlikte 22 sendikacı ve siyasetçi ise serbest bırakıldı.

Tutuklananların isimleri şöyle: SYKP MYK Üyesi Cavit Uğur, HDP İzmir İl Yöneticisi Mahsum Koç, HDP üyeleri Mehmet Çiftçi, Sinan Demirkan, Mehmet Akdoğan, Bisar Akın ve Hanife Polat.

Ne olmuştu?

İzmir’de 30’un üzerinde sendikacı ve siyasetçi, 2011-2014 yılları arasında yapılan HDK, HDP toplantıları, eylem ve etkinlikleri soruşturma konusu yapılarak gözaltına alınmıştı.

Sendikacı ve siyasetçilere Emniyet’te, katıldıkları çoğunluğu halka açık toplantılar, basın açıklamaları ve benzeri eylemler ve etkinliklerin “terör örgütü” talimatıyla yapılan eylemlermiş gibi değerlendirilerek sorgulama yapılmıştı.

Gözaltındaki siyasetçi ve sendikacıların avukatları, söz konusu soruşturma dosyasının Gülen Cemaati’nin savcılarınca hazırlandığını, mevcut savcıların da olduğu gibi bu dosyaya dayanarak gözaltı operasyonu yaptığını söyledi.

SiyasiHaber – İzmir

 

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑