İtalya hükümetinin Libya'dan sığınmacı akışını yav..." /> 'İtalya'nın sığınmacı akışını yavaşlatma planı çökme tehlikesiyle karşı karşıya'


Avrupa

Published on Ekim 5th, 2017 | by Avrupa Forum 3

0

‘İtalya’nın sığınmacı akışını yavaşlatma planı çökme tehlikesiyle karşı karşıya’

İtalya hükümetinin Libya’dan sığınmacı akışını yavaşlatmak için yaptığı ve önemli sonuçlar elde ettiği çalışmaların Sabratha kentindeki kanlı iktidar mücadelesi nedeniyle çökme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.

Guardian’da yer alan habere göre İtalya’ya gelen sığınmacıların ana çıkış noktası olan liman kenti Sabratha’da birbiriyle rekabet eden silahlı gruplar, bölgedeki kazançlı işleri ele geçirmek için kanlı iktidar mücadelesi içine girdi.

İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni, temmuz ve ağustos ayında İtalya’ya gelen sığınmacıların sayısını yüzde 80 azaltmasa da, Sabratha’da yaşanan gelişmeler Roma yönetiminin bugüne kadarki çabalarını riske attı.

Zira İtalya’nın sığınmacı sayısının düşürülmesi için Ebu Dabaşi liderliğindeki Amu tugayı milisleriyle ile yaptığı anlaşma, Dabaşi kabilesi ile el Vabi milisleri arasındaki iktidar mücadelesini daha da körüklemesi nedeniyle Roma için kısa vadede elde ettiği kazanımları kaybetme riski doğdu.

Son 3 haftada yaşanan çatışmalarda 26 kişi hayatını kaybederken 170 kişi yaralandı ve binlerce kişi Sabratha’yı terk etti. Bunun sonucu olarak Libya’dan İtalya’ya geçen sığınmacıların sayısı da yeniden artmaya başladı.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑