Emek

Published on Mayıs 17th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

İsviçre’nin İnşaat işçilerinin hakları ve onuru için Zürich’te buluşuyor – Emine Sarıaslan

Yıl sonunda inşaat sektöründe toplu iş sözleşmesi sona eriyor. Bu sona eriş sektörde pek çok şeyi etkiliyecek. İnşaat patronları, toplu iş sözleşmesi (TİS) ve 60 yaşında emekli olma hakkına saldırıyorlar. Onlara göre, işçiler daha uzun çalışmalı, daha az para kazanmalı ve daha az parayla emekli olmalıdır. Bunlara karşı, 23 Haziran’da Zürih’te gösteri yapacağız!

Yıllardır satışlar artıyor, siparişler defterleri doluyor ve şirket karları yükseliyor. Şaşılacak bir şey yok: Daha az sayıda inşaat işçisi, daha fazla inşaat yapıyor. İnşaat işçileri soğuk ve sıcak havalarda, stres altında ve son teslim tarihine yetiştirme baskısı altında çok çalışmaktadırlar. Her gün sağlığını riske ediyorlar. Taşeron firmaların sayısı ve geçici çalışan işçilerin sayısı her gün artıyor. Ve dört yıl boyunca, yaşamın pahalanmasına rağmen ücret artışını reddettiler. 2018 yılının sonunda TİS süresi doluyor. Bu nedenle sendikalar, inşaat işverenler derneği ile yeni bir TİS için müzakerelere başladılar. Birçok hak tehlikede.

İnşaat işçilerine saygısızlık

TİS inşaat işçileri mücadelesinin merkezindedir. TİS inşaat sektöründe ücret ve çalışma koşullarını düzenler. TİS olmadan ücret dampingi ve kaos tehlikesi vardır. Bu nedenle inşaat işçileri, Unia ile birlikte, inşaattaki sorunları çözecek iyi bir iyi toplu iş sözleşmesi talep ediyor: Ücret dampingine karşı koruma, iş koşullarının kötüleşmesini önleme için tedbir alınması ve herkes için 150 frank maaş artışı. Ancak, İşverenler Derneği, inşaat işçilerinin daha fazla koruma ve ücret artışı taleplerini ciddiye almak yerine, çalışma koşullarına radikal bir saldırı planlamaktadırlar. İlk olarak, İşverenler Derneği Başkanı Gian-Luca Lardi, inşaat işçilerinin ücretlerini düşürmek istiyor. Özellikle yaşlı inşaat işçileri ve çırakların daha az kazanmasını istiyor. Çünkü sözde bu işçilerin “çalışmaları yeterli değil” . Ayrıca Lardi, maksimum çalışma süresini haftada 50 saate çıkarmak istiyor. Yani daha az ödeme ile daha uzun çalışma.

60 yaşında emeklilik hakkından elinizi çekin!

Bu saldırılar yetmiyormuş gibi, birde 60 yaşında emekli olma hakkına saldırıyorlar. Üç yıl önce olduğu gibi, patronlar, işçilerin erken emekli hakkına radikal bir şekilde saldırıyorlar: Emekli yaşını 62 ye çıkartmak ve yüzde 30 daha az emekli maaşı ödemek istiyorlar.

Esnek emeklilik yaşının (FAR) 2003 yılında yürürlüğe girmesinden bu yana, 17.000 inşaat işçisi yıllarca süren yoğun çalışmalardan sonra onurlu bir şekilde emekliye ayrıldı. Geçmişte, inşaat işçilerinin beşte biri sağlıklı olarak emeklilik yaşına ulaştı. İnşaat işçilerinin yüzde 80’i malulen emekli oldu, işsiz kaldı veya işten çıkmaya zorlandı.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde emekli olacak inşaat işçilerinin sayısının fazla olması nedeniyle, FAR’ın geçici olarak biraz daha fazla paraya ihtiyacı olacak. Ancak bu durum yaklaşık 2024 yılına kadar devam edecek, daha sonra emeklilerin sayısı tekrar azalacaktır. Ancak inşaat patronları, bu durumu inşaat işçilerinin erken emekliliğine saldırmak için bir fırsat olarak kullanıyorlar: emeklilik yaşı 62 (toplam 120.000 frank daha az emekli maaşı) veya yüzde 30 daha az emekli maaşı (ayda yaklaşık 1.500 frank daha az). Patronlar, inşaat işçilerinin erken emekliliklerini hiçbirzaman kabul etmediler. 2002, 2015 veya şimdi olsun: İnşaat işçileri her seferinde emekli maaşı için savaşmak zorunda kaldılar.

Birlikte sokaklara çıkıyoruz

İnşaat işçileri haklarına yapılan bu saldırıyı kabul etmiyorlar ve mücadele için hazırlar. TİS e ve 60 yaşında emekli olma hakkına, inşaat işçilerinin onuruna saldırılıyor. İşte bu yüzden hepimiz 23 Haziran’da Zürih’te birlikte gösteri düzenliyoruz: İyi bir TİS için, onurlu bir emeklilik için, adil ücret için!

Büyük inşaat yürüyüşü: İnşaat patronlarına karşı yürüyoruz!

Unia 23 Haziran Cumartesi 2018 Zürih’te, inşaat patronlarınınn dayatmalarına karşı büyük bir yürüyüş düzenliyor.

Sendika yürüyüşe katılmak isteyen herkesin Zürüch’e taşınmasını sağlayacak organizasyonu yapıyor. Bütün bölgelerden araçlar kalkacak, katılmak isteyen herkes (sendikalı ya da sendikasız) Zürich’teki Büyük İnşaat Yürüyüşü”ne taşınacak.

Katılmak için ayrıntılı bilgiyi bölgenizdeki Unia sekreterliğinden veya www.unia.ch/lmv2018 internet sayfasından elde edebilirsiniz.

23 Haziran’da hepimiz Zürich’deki büyük inşaat gösterisine katılalım,  inşaat işçilerinin hakları ve onuruna birlikte sahip çıkalım.

 

Emine Sarıaslan

 

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑