İsviçre

Published on Temmuz 18th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

İsviçre’den Efrin sürgünlerine destek

Zürih şehir hükümeti, Türk devletinin işgali sonrasında Afrin’den göç etmek zorunda kalan ve Tel Rıfat’ta bulunan kamplarda yaşayan Kürtler, Ezidiler ve Çingenelere 30 bin İsviçre Frankı değerinde hijyen ve temizlik malzemeleri yardımında bulundu.

Şehir Hükümeti‘nin yardımla ilgili yapılan yazılı açıklamasında, “Ocak 2018’de, Kuzey Suriye’deki Afrin şehri, Türk ordusu tarafından bombalandı ve daha sonra işgal edildi. Her şeyden önce, Afrin’de Kürtler, Ezidiler ve Romanlar yaşıyor. Yaklaşık 135.000 insan ülke içinde yerlerinden edilmiş durumda. Bunların çoğu Tel Rıfat bölgesinde bulunan üç büyük mülteci kampına yerleşti. Bu adı geçen kamplarda hijyen kitlerine büyük ihtiyaç duyulmaktadır.

Medico International İsviçre, Kürt Kızılayı ile işbirliği yaparak; deterjan, sabun, diş macunu ve şampuanın yanı sıra yara bantları ve sıhhi peçeteler de içeren hijyen kitleri hazırladı.

Dağıtımını Kürt Kızılayı’nın yaptığı 2 bin hijyen setinin bir tanesinin yaklaşık 15 frank olduğu belirtildi.

Bu nedenle Zürih Şehir Hükümeti, 2018 bütçesinden Kuzey Suriye’deki Tel Rıfat bölgesindeki bulunan üç mülteci kampına yerleşmek zorunda kalan insanlar için İsviçre Medico International üzerinden 30.000 frank yardımda bulunmuştur“ denildi.

Abidin Çetin / Zürih

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑