İsviçre

Published on Nisan 22nd, 2017 | by Avrupa Forum 3

0

İsviçre’de Feminist Gece yürüyüşü: Kadınların Hayırı susmayacak, Biz Susmayacağız

İsviçreli Feminist Kadınların çağrısıyla Bern’de bugün Feminist kadın gece yürüyüşü düzenlendi.

Erkek egemen sisteme, kapitalizme, toplumsal cinsiyet rollerine, kadınlara-çocuklara yönelik taciz ve tecavüzlere karşı İsviçre’nin Bern kentinde düzenlenen, Feminist gece yürüşüne HDK Bern kadınlarıyla Mizgin Kadın Mecliside kendi renkleriyle katılarak destek sundular.

Bern merkez tren istasyonu önünde 500’e yakın kadının katılımıyla gerçekleştirilen Feminist gece yürüyüşü boyunca Ne giyersem giyeyim nereye gidersem gideyim Hayır Hayırdır , Erkeğe Devlete Sisteme Hayır sloganları atıldı.

HDK Bern kadınlarının taşıdığı “Hayır henüz bitmedi, biz bitmedik Erdoğan diktatörlüğüne Hayır” pankartının taşındığı , Jin Jiyan Azadi sloganlarının atıldığı yürüyüş boyunca Tjk-e bayrakları, flamaları dalgalandı.

Polis ablukası altında gerçekleştirilen yürüyüşte HDK Bern sözcüsü Esma Uzun verdiği röportajda “Feminizm kadının doğası gereğidir, her kadın feministtir. Her ne kadar erkekler devrimci ve sosyalist olsalar bile erkek egemen sistemden etkilenmişlerdir. Bizler HDK kadınları olarak sisteme karşı el ele, omuz omuza mücadeleden yanayız. Bu yürüyüşte mücadelemizin bir parçasıdır.” diye konuştu.

Yürüyüş daha sonra Reitschule alanında sonlandırıldı.

Öner Polat / ANF

22.04.2017

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑