Almanya

Published on Mayıs 4th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

İsviçre ve Almanya Komünist Gençlik örgütlerinden Türkiyeli devrimci gençlere dayanışma mesajı

İsviçre Komünist Gençlik Örgütü (KJS/Jeunes POP) ve Genç Sosyalist Alman İsçiler (SDAJ) bir açıklama yayınlayarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın d-hedef göstermesiyle gözaltına alınarak tutuklanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri için dayanışma mesajı yayınladı.

İsviçreli ve Almanyalı Komünist Gençler açıklamalarında Türk hükümetinin demokrat, sosyalist ve komünist gençler üzerinde tekrar tekrar uyguladığı baskıyı eleştirdi ve kınadı.

Açıklamanın tam metni şöyle:

İsviçre Komünist Gençlik Örgütü (KJS/Jeunes POP) ve Genç Sosyalist Alman İsçiler (SDAJ) olarak, arkadaşlarının serbest bırakılması için eylem yapan ve gözaltına alınan devrimci üniversiteli yoldaşlarımızla dayanışma içinde olduğumuzu bildirmek istiyoruz. Türk hükümetinin demokrat, sosyalist ve komünist gençler üzerinde tekrar tekrar uyguladığı baskıyı eleştiriyoruz ve kınıyoruz.

Politik karşıtların ezilmesi…

Boğaziçi üniversitesinde, Türkiyenin kuzey Suriyeyi işgalini, lokum dağıtarak kutlayan sağcıların eylemini protesto eden genç kadın ve erkek komünistler, NATO üyesi olan Türkiye`yi de protesto ettiler ve bunun üzerine birçok kadın ve erkek komünist tutuklandılar. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının, „ Bu Komünistlere, vatan hainlerine üniversitelerde okuma hakki tanımayacağız “biçimindeki açıklamasını kınıyor, Barış için mücadele eden ve Erdoğan’ın götürü islerini yapan insanlara karsı duran cesur yoldaşlarımızı destekliyoruz. Faşist, ırkçı ve komünizm karşıtlarının özgürce iş yaptığı bir ortamda, en demokratik, temel insan haklarının böyle ayaklar altına alınması bir skandaldır. Türkiye hükumetinin bu davranışı, Üniversitelerde her türlü muhalefeti baskı altına almak ve ilerici demokrat güçlerin ifade özgürlüğünü ellerinden almaktır. Gözaltında olan tüm Barış aktivistlerinin, Komünistlerin ve üniversite öğrencilerinin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz!

Almanya ve İsviçre’den dayanışmayla…

İsviçre, Türkiyeve Ortadoğu’ya yaptığı silah satışı ile en önde gelenlerde yer alıyor ve oradaki baskıcı ve diktatörlük rejimlerinin inşa edilip sağlamlaştırılmasını destekliyor. İsviçre’nin her türlü silah satışını ve emperyalist savaşlara müdahalelerin durdurulmasını ve bütün emperyalist savaş sözleşmelerinden çekilmesini istiyoruz. Federal Alman Cumhuriyeti kendini dünyaya, barış sever ve demokrasi savunucusu olarak göstermekte ama NATO’da ortağı olan devletin yaptığı insan hakları ihlallerini görmezden gelmektedir. Bubir ikiyüzlülüktür. Suriyeye silah satışı ve Türkiye'de politik karşıtlara yönelik sürdürülen hukuksuz uygulamalara politik ve diplomatik destek verilerek, Ankara'nın arkası kollanmaktadır. Tüm silah satışlarının, özellikle Türkiyeye yapılan silah satışının durdurulmasını ve Almanya’nın NATO’dan çıkmasını istiyoruz!

Emperyalizme karsı savaş….

Emperyalizm Ortadoğu’da savaşlar ve neoliberal politikalar-tasarruf tedbirleri ile dünya isçi sınıfı ve halklarının elde ettiği kazanımlarını ortadan kaldırmak istiyor. Kapitalizmin aktüel savaşları, büyük ölçüde ekonomik krizi kapatmak için yapılmaktadır. Bu durumda görevimiz, krizlerin faturasının gençliğe çıkarılmasına karşı mücadele etmek ve kapitalizmi kalbinden vurmak için savaşmaktır. Bulunduğumuz devletlerinve onların hükümetlerinin, büyük kapital sahiplerinin dünya halklarına karşı kullandıkları bu şiddete karsı savaşmak bizim görevimizdir.

Yaşasın uluslararası dayanışma!

 

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑