Türkiye

Published on Ağustos 13th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

İstanbul’da bekçiler yarın sokağa çıkıyor

Geceleri İstanbul’un mahallelerinde nöbet tutacak 386 bekçi, yarın akşam ilk görevine çıkacak. Bekçilik sistemi 1991 yılında kaldırılmıştı. İstanbul’dan sonra tüm Türkiye’de bekçilik sistemi genişletilecek…

İçişleri Bakanlığı, emniyet hizmetleri sınıfında 5 ilde 2 bin 394 bekçi istihdam edileceğini duyurdu. Osmanlı döneminde pazvant adı verilen bekçiler yıllar sonra sokaklara geri dönüyor.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, mahallelerde güvenliğin sağlanması için 8 Şubat’tan itibaren bekçiliğe müracaat eden 8 bin 320 kişiden 700’ünü seçti. Teorik ve uygulamalı eğitimden geçen bekçilere, Özel Hareket polislerinin katıldığı derslerde araç durdurma ve silah kullanma teknikleri öğretildi.

Eğitimini tamamlayan 386 bekçi, yarın akşam ilk mesaisine çıkacak. Mahallelerde görev yapacak bekçiler, güneşin batışından doğuşuna kadar devriye görevini yerine getirecek. 8 saat çalışma ve haftada bir gün istirahat esasına göre çalışacak bekçiler, ilk etapta polis eşliğinde göreve çıkacak. Çarşı ve mahalle bekçileri, daha sonra da her mahallede iki kişi olacak şekilde nöbet tutacak.

Eğitimi süren 136 ve diğer işlemleri devam eden 178 kişi olmak üzere 314 bekçi de daha sonra göreve başlayacak.

İstanbul’dan sonra, başta çok sayıda Kürt illeri olmak üzere, bekçilik sisteminin tüm Türkiye’de yaygınlaştırılması bekleniyor…


Bekçiler yardımcı hizmete çekilmişti

Bekçiler 772 Sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu çerçevesinde görev yapıyordu ve alımları da bu kanunla yapılması gerekiyor. Ancak 1991 yılında mevcut bekçilerin tümü, sokaklardan çekilip yardımcı hizmetlerde görevlendirilmeye başlandı. 1996 yılında 772 sayılı kanun çıkarıldı; ancak en son bekçi alımı 1974 yılında olmuştu.

Dokuz yıl sonra bekçi alımı

Kanun çıktığı tarihlerde Mayıs 2007’de AKP iktidarı genel seçimler öncesi ani bir karar ile hala hizmeti sürdüren 8 bin 152 bekçiyi, “polis” yaptı. Bekçilerin giydiği kahverengi üniformalar kullanılmaz oldu. Osmanlı İmparatorluğu döneminde “pazvant” adı verilen gece bekçilerinin devamı olan emniyet personeli sınıfı böylece fiilen kaldırılmış oldu.

Geçtiğimiz yıl, yaklaşık dokuz yıl sonra beş pilot ilde (Kürt illerinde) bekçi alımı için karar verilmiş olmuştu.

 

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑