Türkiye

Published on Eylül 22nd, 2017 | by Avrupa Forum 8

0

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş istifa etti: “İnsan her şeyi affeder ama adam yerine konulmamayı değil”

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş’ın istifa iddiasının ardından basın toplantısı düzenleyen Kadir Topbaş, “Cumhurbaşkanı’ma teşekkür ediyorum. Beni bu göreve layık gördüler ve bu göreve her zaman emanet gözüyle baktım. İnsan her şeyi affeder ama adam yerine konulmamayı değil.” diyerek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı görevinden istifa ettiğini açıkladı.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş’ın dün akşam saatlerinde Twitter hesabından paylaştığı“Kadir Topbaş, bugün beş dosyasının kendisine rağmen meclisten geçmesi üzerine, çok yakın çevresine ‘istifa ettiği’ni açıkladı. Topbaş’ın bu açıklaması sonrası, konunun AKP Gnl. Başk. Erdoğan’a iletildiği; Erdoğan’ın Başkan beklesin” talimatını verdiği öğrenildi. Topbaş bunun üzerine yakın çevresine “5 EKİM’e kadar bekleyeceğim” dedi. Gözler şimdi 5 Ekim’e çevrildi. AKP’deki rant kavgası sürecek”  ifadelerini kullanarak paylaştığı iddia sonrası basın açıklaması yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş istifa iddialarını doğruladı.

“Bu göreve hep emanet olarak baktım.” diyen Topbaş, “Bulunduğumuz bu gün Hicri 1439 yılı, Hicri miladın tüm İslam alemine hayırlar getirmesini diliyorum. Partim ve sayın genel başkanım uygun gördüler ve 2004 yılında İstanbul Belediye Başkanlığı’nı bana tebliğ ettiler. Özellikle sayın genel başkanıma teşekkür ediyorum. Hiç mahcup olmadık. İstanbul’a her alanda ciddi yatırımlar  yaptık. Borçlu bir belediye bırakmıyorum. “ diye konuştu.

Topbaş, “Bu emanet şehirde bu görevi yapmaya çalıştık. Hata yapmamaya özen gösterdik. Hata yaparsak telafisi zordur. Hata ile ihanet birbirine karıştırılmamalı. İhanet edenler asla affedilemez. Partimin her kademesiyle bir gönül bağı ile hizmet etmeye çalıştık. Sayın Kılıçdaroğlu 2009’da adaylığını denedi ama İstanbullular izin vermedi. 2010’da manipülasyonlara rağmen İstanbul bize güvendi. Güzel hizmetler bırakarak hayırla yad edilmek amacımız oldu. İnsan her şeyi affeder ama adam yerine konulmamayı değil. Borçlu bir belediye bırakmıyorum. İstanbullulara tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Muhalefet buradan siyaset üretmek istiyor. Buna müsaade etmem. Ben bugün itibariyle Belediye Başkanlığı görevimdem istifa ettim. Partimi bırakmıyorum. Buradan muhalefete ekmek çıkmaz.” diyerek sözlerini tamamladı.

1994-1998 yılları arasında dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını yapan Topbaş, Ali Müfit Gürtuna dönemi sonrası 2004 yılında makama gelmiş, 13 yıldır İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yapıyordu. Damadı Ömer Faruk Kavurmacı’nın FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanması sonrasında, özellikle AKP içerisinden de Kadir Topbaş’a yönelik ciddi eleştiriler ve ithamlar bulunuyordu.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑