Tel Aviv'de binlerce İsrailli Filistin ile çatışmaların sona erdi..." /> İsrail’de binlerce kişi Filistin’le çatışmaların sona erdirilmesi için eylemdeydi


Ortadoğu

Published on Aralık 26th, 2017 | by Avrupa Forum 3

0

İsrail’de binlerce kişi Filistin’le çatışmaların sona erdirilmesi için eylemdeydi

Tel Aviv’de binlerce İsrailli Filistin ile çatışmaların sona erdirilmesi talebiyle sokağa çıktı

Tel Aviv’de binlerce İsrailli, Filistin ile çatışmaların sona erdirilmesi ve iki devletli çözümün hayata geçirilmesi talebiyle sokağa çıktı.

Deutsche Welle’nin aktardığına göre, Tel Aviv’de düzenlenen gösteriye katılan eylemciler ‘İki devlet, bir umut’ yazılı dövizler taşıdı. Kimi dövizlerde de 50 yıldır süren İsrail işgaline dikkat çeken, ‘Yeter! Hemen şimdi barış’ ifadeleri okundu.

Katılımın 15 bin dolayında olduğu eylemin, Batı Şeria ve Kudüs’ün doğusundaki İsrail işgalini eleştiren solcu hareket ‘Şimdi Barış’ın çağrısıyla düzenlendiği belirtildi. Örgütün lideri Avi Buskila, gösterinin ‘İşgal, şiddet ve ırkçılığı destekleyen bir hükümetin getirdiği umutsuzluğa karşı’ düzenlendiğini vurguladı. Buskila, “Artık İsraillilere, Filistinlilere ve tüm dünyaya İsrail halkının önemli bir bölümünün İsrail işgaline karşı olduğunu ve iki devletli çözümden yana olduğunu gösterme zamanı geldi” ifadelerini kullandı.

​Abbas: Zamanı geldi, işgali sonlandırın

Gösteride ayrıca Filistin Devlet BaşkanıMahmud Abbas’ın mesajına da yer verildi. Gösteride okunan mesajında, “Uyum, güvenlik ve istikrar içinde yaşamanın zamanı geldi” ifadelerini kullanan Abbas, İsrail’i Filistin’i bir devlet olarak tanımaya ve işgali sona erdirmeye çağırdı.

Muhalif İşçi Partisi lideri İzak Herzog da gösteriye katılarak iki devletli çözüme desteğini gösterdi. Herzog, Rabin Meydanı’nda yaptığı konuşmada Başbakan Benyamin Netanyahu’yu korku salmakla ve barışa yönelik fırsatları kaçırmakla itham etti.

İsrail 1967’deki Altı Gün Savaşı sırasında Batı Şeria ve Doğu Kudüs’ü ele geçirmişti. Savaşın ardından Doğu Kudüs’ü ilhak etse de bu ilhak uluslararası toplum tarafından hiçbir zaman tanınmadı. Batı Şeria’da ise hâlihazırda 400 binden fazla Yahudi yerleşim yeri bulunuyor. Uluslararası toplumun sert eleştirilerine karşın sağ çizgideki Başbakan Benyamin Netanyahu yerleşim yerlerinin inşasını devam ettirdi.

19.12.2017

 

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑