Hollanda

Published on Kasım 13th, 2017 | by Avrupa Forum 8

0

İslam karşıtı Pegida örgütünün domuz kanlı eylemine soruşturma

Hollanda’da Enschede Belediye Başkanı Onno van Veldhuizen, Batının İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (Pegida) örgütüne karşı dava açacaklarını söyledi. Pegida, İslam ve göçmen karşıtı tavrıyla biliniyor.

BBC’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, Pegida’ya üye 14 kişi Pazar günü ülkenin doğusundaki kentte yapılması planlanan camiyi protesto etmek amacıyla bir araya geldi.

Cami inşaatının yapılacağı alanda buluşan Pegida üyeleri, üzerine domuz kanı sürüldüğü belirtilen ahşap bir haç taşıdı.

 

Örgüt üyelerinin sosyal medya hesabından paylaştığı görüntü, tepkiyle karşılandı.

Belediye Başkanı Onno van Veldhuizen, görüntüyü “iğrenç” diye tanımladı.

“Bu bizim ahlak anlayışımıza sığmaz” diyen van Veldhuzien, Pegida üyeleri hakkında yasal işlem başlatacaklarını açıkladı.

Van Veldhuizen Pazartesi sabahı ırkçı göstericilere karşı hukuki yaptırım konusunda gerekli çalışmalara başladıklarını söyledi.

Ku Klux Klan örgütünün eylemlerine benzetti

Eylemi, ABD’deki ırkçı Ku Klux Klan örgütünün eylemlerine benzeten Belediye Başkanı, “Siz sabahın köründe böyle bir şey yaparsanız, bende bu benzetmede bulunurum” diye konuştu.

Enschede Belediye Başkanı, kent halkına da “Bu 14 kilinin sizi provoke etmesine izin vermeyin, bunlara prim vermeyin” çağrısında bulundu.

Belediye Başkan Yardımcısı Eelco Eerenberg de Pegida eylemini, “İğrenç, çirkin ve ahmaklık” olarak değerlendirdi.

Enschede Belediye Meclisi’ndeki diğer partiler de eyleme tepki gösterdi.

Daha önce de soruşturuldu

Pegida’nın Utrecht’te 11 Ekim’de düzenlediği gösteri de olaylı bitmişti. Aynı gün Utrechte’te gösteri yapan Uluslararası Sosyalistler’in müdahalesi sonucu gerginlik yaşanmıştı.

Savcılık bu gösteri il ilgili soruşturma başlatmıştı.

Utrecht Savcılığı, Pegida’nın 11 Ekim’de düzenlediği gösteride Chohan’ın İslam dini ve Müslümanlara yönelik sert açıklamaları nedeniyle soruşturma başlattı.

Pegida Hollanda lideri Chohan, yaptığı konuşmada İslam’ın, barışçı bir din olmadığını, İslam kültürünün Müslümanların ruh ve akıl sağlığının bozduğunu öne sürmüştü.

Chohan, Muhammed Peygamber’i de küçük yaşta bir eş almakla suçlayarak, “Bu da Müslümanları aşağılama ve nefret etmek için bir başka neden” diye konuşmuştu.

Almanya kökenli Pegida hareketi, Hollanda’da ilk gösterisini geçen ay geçekleştirmişti.

Kaynak: BBC

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑