Avrupa

Published on Ekim 29th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

İskoçya’da kadınlardan ‘eş değer işe eşit ücret’ grevi

İskoçya’nın Glasgow kentinde, belediye ile görüşmelerinden sonuç alamayan 8 bin kadın işçi ‘Eş değer işe eşit ücret’ talebi ile 2 günlük grev yaptı.

İskoçya’nın en büyük kenti olan Glasgow’da belediye bünyesinde çalışan kadın işçiler, erkeklerle eş değer işler yapmalarına rağmen ücret eşitsizliği yaşadıkları için yıllardır eşitlik mücadelesi veriyorlardı. Belediye ile görüşmelerinde sonuç alamayan 8 bin kadın işçi “eş değer işe eşit ücret” talebi ile İngiltere’nin en büyük iki sendikası GMB ve UNISON sendikalarının öncülüğünde 2 günlük grev yaptı.

Aynı maaşı almayı hak ediyorum

Genellikle okul ve kreşlerde temizlik, yemekhane, bakım hizmetleri gibi görevlerde çalışan kadınlar ve diğer belediye çalışanları belediyenin uzun yıllardır devam eden eşit ücret sorununu çözmesi için mücadele ediyorlardı.

Bu yılın başında, bütün mahkeme sonuçları kadınları destekledikten sonra, belediye, geçmişte yaşanan adaletsizlik için bir anlaşma sözü vermişti. Fakat aradan geçen 10 ay ve yapılan 20’yi aşkın toplantıya rağmen belediyenin herhangi bir adım atmadığını belirten UNISON ve GMB sendikası “Artık Yeter” deyip grev kararı aldı.

Kadınlar artık ayağa kalkıyor

Geleneksel olarak “kadın işi” denilen işlerde çalışan kadınlar -temizlik ve bakım işleri-, çöp toplama gibi “erkek işi” olarak görülen işlerde çalışan erkeklerden daha az ücret alıyorlar.

Eşit ücret talebinde bulunanlar arasında erkekler de olmasına rağmen, harekete geçenlerin ezici çoğunluğu kadınların oluşturduğunu söyleyen sendika temsilcileri “Bu grev yoluyla ortaya çıkan kardeşlik inanılmaz. Kadınlar artık ayağa kalkıyor.” dedi.

 


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑