Amerika

Published on Aralık 26th, 2016 | by Avrupa Forum 4

0

IŞİD’in TSK askerlerini yakarak katlettiğine ilişkin yayınladığı görüntülerin gerçekliği doğrulandı

ABD merkezli SITE Intelligence Group IŞİD’in TSK askerlerini yakarak katlettiği görüntülerin gerçek olduğunu açıkladı. Hükümetten konuya ilişkin açıklama halen gelmedi.

IŞİD’in TSK askerlerini yakarak katlettiğine ilişkin yayımladığı propaganda videosunun şoku devam ederken, dış basında videonun gerçek olduğuna dair haberler yer alıyor. Dünyaca ünlü Reuters haber ajansı, videoya ilişkin haber kaynağını açıklayan bir haber yayınladı. Reuters videonun ABD merkezli SITE Intelligence Group tarafından doğrulandığını belirtti.

Reuters haberinde Türkiyeli yetkililerin hiçbir açıklama yapmadığının altını çizdi.

Şirketin Niteliği

Videonun gerçekliğini teyit eden ABD merkezli istihbarat şirketi SITE Intelligence Group radikal islamcı terör örgütleri hakkında çalışma yapıyor ve bilgi topluyor. Şirket dünya genelinde canlı bomba saldırıları, terör örgütlerinin network ağları ve bağlantıları hakkında bilgi veriyor

Malesef gerçek…

Reuters, haberinde bu şirketi kaynak göstererek, videonun gerçek olduğunu açıkladı.

Hükümet’ten ise konu hakkında halen bir açıklama gelmedi. Akıllara gelen ilk soru hükümetin bu şirket ile iletişime geçip geçmediği…

Bu firmaya neden ulaşılmaz?

Hukukçu Ömer Faruk Eminağaoğlu ise görüntülere ilişkin Reuters’ın bu haberini sosyal medya hesabından paylaşarak, hem hükümeti hem de muhalefeti suçladı. Eminağaoğlu, “Yalanlanan bu haberle ilgili olarak, muhalefet bu habere, bu firmaya, bu videoya neden ulaşamaz!… Sonuçta bu video gerçek mi değil mi tartışmalarının kaynağına neden inilmez ve uzak durulur… Süreçte iktidar ne derse, herkes neden susar ve gerçeklerin peşine düşmez…” diyerek tepkisini dile getirdi.

(ABC GAZETESİ)

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Tumblr0Email this to someone

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑