Almanya

Published on Mayıs 13th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Irkçılığa Yer Yok

İslam ve göçmen karşıtı AfD’nin Stuttgart gençlik örgütü, „Cami yapımına hayır“ çağrısıyla dün bir miting gerçekleştirdi.

Haber – Yorum: Ali ÇARMAN (Stuttgart)

Almanya’da ırkçılığın gündemden düşmediği bilinen bir gerçek. İşe alınmalarda, konut ararken yaklaşımda, sokakta yürüyorsunuz giyim-kuşam görünüşünüzde, bindiğiniz tramvayda, okulda, devlet dairelerinde… Özcesi gündelik yaşamın neredeyse bütün alanlarında ırkçılıkla karşı karşıya kalan göçmenlerin sayısı az değil.

Buna son birkaç yıldır sağcı popülist, ırkçı söylemleriyle toplumda gerginlik yaratan ve önyargıları geliştiren AfD dikkate alındığında ırkçılık tehlikesinin boyutu daha iyi anlaşılır.

Bugün gelinen yerde Almanya’nın belli başlı bütün şehirlerindeki cami sayısı hiç de az değil. Bir yanıyla anlaşılır bir durum. Ancak anlaşılır olmayan, belli başlı camilerde siyaset ve ticaret iç içe geçmesidir denilebilinir.

Resmi olarak bilinen ve Diyanet işleri Türk İslam Birliği‘ne (DİTİB) üye 960 caminin, AKP’nin birer siyaset bürosu gibi çalışması, toplumda tepkilere neden oluyor. Adı geçen camilerin tümünde sadece AKP’ye yakın gazete, dergi ve açıklamalar bolca bulundurulmakta.

 

Camiler bahanesiyle düşmanlık yayanlar

Buna, Türkiye’nin resmi egemen politikalarına bağlı gösterişlere başlamalar eklenince pusuda yatan ırkçılara gün doğmakta. Almanya’nın ikinci büyük camisi ve asrın projesi diye bolca reklamı yapılan Feuerbach Camii‘nin henüz yapımına başlanmasa da, AfD gibi bir parti ikiyüzlüce bunu kullanmakta.

İslam ve göçmen karşıtı AfD’nin (Almanya için Alternatif Partisi) Stuttgart gençlik örgütü, „Cami yapımına hayır“ çağrısıyla 12 Mayıs‘ta bir miting gerçekleştirdi. Sadece elinde davetiye olan yüz kişinin katıldığı ırkçılar mitinginin olması için polis canla başla çalıştı.

Faşizme karşı omuz omuza

Stuttgart Sağa Karşı Birlik Platformu, bir çağrı ile AfD’nin ırkçı gösterisine karşı miting gerçekleştirdi. Irkçılara karşı yapılan her eylem öncesi el altında olaylar olacak türünde aspagaras haberler yayılmakta.

Polis, miting alanı yakınındaki tramvay durağını üç saatliğine hizmete kapattı. Eyleme gelen yüzlerce anti-faşist uzun bir yürümenin ve iki noktada tek tek polis konrolünden sonra alana gelebildi.

Miting saat 13.00‘te, „Naziler defolsun“ sloganıyla başladı. Sağa Karşı Birlik adına yapılan konuşmada; „Sağcıların planladığı marşın gerekçesi Stuttgart Feuerbach bölgesinde yapımı gerçekleşecek olan yeni DİTİB Camii‘ni protesto amaçlı. DİTİB Camii kurumuna karşı eleştiriler yeni değil. DİTİB kurum olarak Erdoğan‘ın gerici politikalarının sınırsız destekçisi olarak biliniyor zaten. Yani sağcıların, sağcılara karşı seferberliği mi? AFD‘nin gençlik örgütü genç alternatifçilerin gerçek niyeti, DİTİB‘i öne sürerek özünde genel olarak toplumda göçmenlere karşı bir hava yaratmak. „Buna bizler müsade edemeyiz!“ sözleri, slogan ve alkışlarla desteklendi.

Irkçılığa karşı düzenlenen her eylemde, Alman gençler Türkçe faşizme karşı „Omuz omuza“ sloganı haykırmaktalar. Mitinge katılan Türkiyeli tek örgüt olan DİDF Gençlik adına Ana Bektaş bir konuşma yaptı. „Yaşamın birçok alanında sorunlarımız ortak olduğu ve Almanya’da yaşayan bizlerin yeni yurdu burası olduğuna göre; Alman, İtalyan, Türk, Kürt, Yunan demeden birlikte mücadele edeceğiz. Çünkü bizim gücümüz birliğimizden gelir. Amasız ve fakatsız; ırkçılığa karşı mücadele edilmeli“ dedi.

Irkçılara karşı düzenlenen yürüyüş ve miting „Yaşasın uluslararası dayanışma“ sloganı ile son buldu.

 

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑