Almanya

Published on Eylül 24th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

Irkçılığa Karşı Sokağa Çıktılar

Almanya“da federal seçimlere saatler kala, dün Stuttgart şehir merkezinde ‘Irkçılığa Karşı Sokağa-AfD’ye Hayır’ çağrısıyla yürüyüş ve miting gerçekleştirildi.

Ali Çarman (Stuttgart)

İnsanları renk, dil ve fiziki durumlarına göre ele alan ve kendi ırkının diğer tüm ırklardan üstün olduğu temel üzerinde çalışmalar sürdüren yeni neo naziler sürekli devlet tarafında kimi zaman açıktan kimi zaman ise el altında destek gördüler.

Sorunları görmezden gelenler

Seçim dönemleri işçi ve emekçilerin kendi sorunlarına ve genel olarak politikaya yoğun ilgi duydukları dönemdir. Hangi partinin ülkenin sorunları ve uluslararası gelişmeler için neler söylediği dikkatle takip edilir.

Düşük ücretli işlerde çalışanların sayısının gün geçtikce arttığı,taşarolaştırmanın büyüdüğü, eğitim ve sağlık alanında önemli kısıtlanmaların yaşandığı, yüksek ücretli ev kiraları ile bir türlü çözülemeyen konut sorunu, silahlanmanın ise at başı devam ettiğini Almanya’da az çok politikaya ilgi duyan herkes biliyor.

Yaşam standartlarının giderek düştüğü ise bir başka gerçeklik. AfD gibi ırkçı parti bütün bu ve benzeri sorunları demogojik şekilde işleyerek en geri bilince seslendi. Hükümetin kayıtsızlığı, başta polis olmak üzere medyanın da desteğiyle AfD üç beş sene içinde popüler oldu.

Artmakta olan ırkçı tehlikeyi kimse görmek istemedi. Partiler bir yana Sendikalar dahi yaşanan bu durum karşısında sessiz kaldılar. Burada tabii ki, sendikaların tutumu biraz daha farklı. Zaman zaman  ırkçılığı kınayan açıklamalar ve ırkçılığa karşı bir iki eylem yaparak vicdanlarını rahatlatıyorlar.

Emekçilerin birliği ve mücadelesi için

Propagandasının merkezine göçmen ve islami ülkelerden gelen emekçileri alan AfD gibi ırkçı partinin seçimlere katılmasını protesto eylemine binden fazla kişi katıldı.

Demokratik kurumların çağrısını yaptığı yürüyüş baştan sona coşkulu geçti. Nazilere Hayır, Yaşasın Enternasyonal Dayanışma, Faşizme Karşı Omuz Omuza gibi sloganların atıldığı yürüyüş boyunca kimi zaman gerginlikler yaşandı. Atlı polislerin gövde gösterisi ve yüzlerce polisin getirilmesi mitinge katılanların tepkisini çekti.

Gençlerin yürüyüş güzergahında birkaç kez AfD nin seçim afişlerini yırtmaları sonrası polisler her AfD afişi önünde gruplar oluşturup afişlerin yırtılmasını engellediler.

Demokratik örgütlerin organize ettiği eylemde Türkiye’li örgütlenmelerden sadece DİDF (Demokratik İşçi Dernekleri Fedarasyonu) katıldı. Konuştuğumuz bir çok kişi bizim örgütler neden hep sadece Türkiye’deki gelişmeleri takip ederler. Bizler artık buralıyız bu gerçekliği görmek işlerine gelmiyor herhalde deyip tepkilerini göstermekten geri durmadılar.

Şehir tiyatrosu ile Eyalet parlamentosu arasındaki alanda yapılan konuşmaların ardında yürüyüş ve miting olaysız sona erdi.

 

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑