Kadın

Published on Mart 8th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

İranlı, Kürdistanlı, Türkiyeli, Almanyalı Kadınların 8 Mart Eylemi

Stuttgart şehir merkezinde, en işlek alışveriş caddesinde toplanan bir çok ulustan kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı. Etkinlikte,  İranlı kadınlar başörtüsü protestosunda bulundu.

(FOTO GALERİLİ)

AF (Stuttgart)

Renkli görüntülere sahne olan Stuttgart’taki 8 Mart eylemine Türkiyeli, Kürdistanlı, Almanyalı, Türkiyeli ve diğer uluslardan çok sayıda kadın kurumları katıldı. Stutgart Kadın Ağı’nın açtığı enformasyon standında bilgilendirmede bulunan kadınlar, başta kadın özgürlüğü olmak üzere, bir çok konuda bilgilendirmede bulundular. Burada, etkinlikte aktif yer alan Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) Kadın Meclisi Girişimi tarafından yayınlan bildiri Almanca olarak okundu. Daha sonra, Stuttgart Kadın Platformu tarafından düzenlenen yürüyüş öncesi gerçekleştirilen mitingte de ilk konuşmayı yapan HDK-Stuttgart’lı kadınlar, bildirilerini bir kez daha okudular. HDK-Stuttgart Kadın Meclisi, üzerinde Almanca “Yaşasın 8 Mart! Grevdeyiz, Sokaktayız, İsyandayız!” yazılı pankart açtı.

Kurulan çok sayıda çadırla evsizliğe dikkat çekirken, açılan onlarca şemşiye ile “evsizleri yağmur altında bırakmayın” dendi.

İranlı kadınların başartülerini çıkararak geröekleştirdikleri eylem de büyük ilgi çekti. İranlı kadınların sokak gösterinde, başörtüsünün şiddet aracı oalrak kullanılmasını protesto ettiler. İranlı kadınlar, sürekli olarak “Saç günah olabilir mi” sloganını haykırdılar.

Yine, Afrin saldırısına, yürüyüş ve mitingte geniş yer verilerek, işgal girişimi lanetlendi. Gösteride Kürt Özgürlük Mücadelesi’nde sömürgeciler tarafından katledilen kadınların resim ve dövizleri taşındı.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑