Suriye

Published on Şubat 5th, 2018 | by Avrupa Forum 8

0

İdlib’te üç gündür neler yaşanıyor?

İdlib’te üç gündür olağanüstü gelişmeler yaşanıyor. Uçağı düşürülen Rusya, Reyhanlı sınırına kadar operasyon hazırlığında. Türkiye, kendisine bağlı ÖSO grupları yerine Sermeda ve Etarib’e güç gönderiyor. Bir yandan da Afrin’e gönderdikleri grupların aileleri için, Reyhanlı’da kamp kuruyor.

Haleb’in güneyi ve İdlib bölgesinde son 3 gündür olağanüstü gelişmeler yaşanıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ona bağlı grupların hareketliliği dikkat çekiyor. TSK’nin Afrin’e saldırı için Rusya-Rejim ve Heyet Tahrir El Şam arasında yaptığı anlaşma sonucu yoğun çatışmalar durdurularak, 20 Ocak’tan itibaren Afrin operasyonunun startı verildi. “Üç saat”, “3 gün içinde Afrin’e girilecek” hesabı tutmayınca bu kez farklı arayışlara girildiği öğrenildi.

‘Afrin için gidilen çatışmaşızlık bozuldu!’

Hem Haleb’in güneyindeki bölgede, hem de İdlib’te üç gündür Afrin’e yönelik saldırıdan dolayı anlaşmayla durdurulan çatışmalar, özellikle Rus uçağının düşürülmesi ile yeniden başladı. 3 gün önce İdlib’in kuzeyinde bazı güçlerini yerleştirmeye çalışan Rejim ile Heyet Tahrir El Şam (El Nûsra) arasında kısa süreli bir çatışma yaşandığını belirten bölgedeki kaynaklar, Haleb’in güneyinde düşürülen Rus uçağı ve pilotun El Nusra tarafından öldürülmesinin uzlaşıyı bozduğunu belirtiyor. Bu olayın Rus askeri yetkililerini kızdırdığı ve bunun için de Türkiye’nin Afrin operasyonu için mevcut çatışmaları durdurma anlaşmasının bozulduğu yönünde bilgiler veriliyor.

‘Türkiye ÖSO’yu çekti’

Rusya’nın saldırı hazırlığına karşı tedbir alan Türkiye’nin, kendisine bağlı grupları bölgeden çıkarmak için harekete geçtiği bildirildi. Afrin saldırısına takviye gerekçesiyle başta Nureddin Zenki Tugayı ile Ahrar El Şam olmak üzere bazı ÖSO gruplarını bölgeden çektiği kaydedildi.

‘TSK kendisi girmek istiyor’

Bölgedeki kaynaklar; Rus uçağının düşürülmesi ardından Türkiye’nin kendisine bağlı tüm grupları çektiği, dün akşam ve bugün sabah itibariyle Rusya’nın onayıyla TSK’ye ait ağır silahların da içinde bulunduğu çok sayıda askeri mühimmat ve askerin İdlib’in kuzeyinde bulunan Sermeda ve Etarib bölgesine yerleştirildiğini bildirdi. Üç gün içinde iki kez saldırıya uğrayan konvoyun, Rusya, Rejim ve TSK generallerinin gizli görüşmeleri sonucunda bölgeye ulaştığı belirtiliyor.

Reyhanlı’da kamp kuruluyor

Yine yapılan gizli görüşmenin ardından, TSK’nin ÖSO üyelerini çekmesiyle beraber, orada bulunan yaralı ve aileleri için de Reyhanlı doğusunda yeni bir kamp kurma hazırlığında olduğu aktarıldı.

Rusya İdlib’de operasyonda kararlı

Rejimin askeri güçleri içindeki bir kaynak şu bilgileri verdi: Son günlerde İdlib bölgesinde görülen hareketlilik ile birlikte Rus uçağının düşürülmesi ve pilotun öldürülmesi Rus yetkilileri kızdırdı. Bunu kimlerin yaptığını bildiklerini, bunun için de ‘Artık terör unsurlarını’ Haleb güneyinde ve İdlib’te görmek istemediklerini, bunun için gerekenin yapılacağını söylüyorlar.”

Aynı kaynak, bu kızgınlığın yapılan gizli anlaşmanın bozulmasına ve Türk savaş uçaklarına açılan hava sahasının kapatılmasına kadar gidebileceğini dile getirdi. Bu gelişmelerle birlikte, şu anda İdlib’te Baas Rejimi güçlerine karşı sadece Heyet Tahrir El Şam (El Nusra) gruplarının kaldığı belirtiliyor.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı / Erdoğan Altan

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑