Halklar ve İnançlar

Published on Kasım 3rd, 2017 | by Avrupa Forum 8

0

Hukuk baskı hakimler hakimiyet altında: Kışanak ve Tuncel’e tahliye yok

Tutuklu DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın Malatya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 3’üncü duruşmasından da tahliye çıkmadı. Kışanak ve Tuncel, siyasi faaliyetlerinden dolayı yargılandıklarını söyledi.

Tutuklu Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın Malatya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 3’üncü duruşması görüldü. Duruşmaya Sabahat Tuncel ve Gültan Kışanak SEGBİS ile katılırken, avukatları hazır bulundu. Duruşmayı HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, Almanya Die Linke (Alman Sol Partisi) Milletvekili Hakan Taş, İngiltere’den gazeteci Con John, DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Aslan, DBP Diyarbakır il yönetimi, Malatya DBP ve HDP il yöneticileri, Diyarbakır Çınar Belediye Eşbaşkanı Beyaz Kaplan ve ailelerin yanı sıra çok sayıda kişi takip etti.

İlk önce savunma yapan Gültan Kışanak salondakileri selamlayarak duruşmanın aleniyeti ve adil olması açısından kamuya açık olmasını talep etti. Daha geniş bir ortamda yapılamasını talep eden Kışanak, mahkemenin güvenlik gerekçesiyle Malatya’ya sevk edilmesine dikkat çekerek, “Madem güvenlik sağlanabiliyorsa neden duruşmada hazır bulunma talebemiz reddediliyor. 5’inci duruşma oldu ve hala duruşmada hazır bulunamadığım için sağlıklı yürümüyor” diyerek iddiaları hazırlayanların FETÖ’den yargılandığını hatırlattı.

 ‘Siyasi kimliğim ve faaliyetlerimden dolayı yargılanıyorum’

Bir yıldır tutuklu olduğunu belirten Kışanak, “Haksız yere bir kişinin bir dakika bile tutuklu bulunması hukuka aykırıyken, ben hiçbir gerekçe gösterilmeden bir yıldır tutuklu bulunuyorum. Her mahkemeyi farklı bir heyet ile geçiriyorum. 21. yüzyılda yaşıyoruz. Sözde hukuk devletinde yaşıyoruz. Bir milletvekili ve belediye başkanının sorgusuz sualsiz içerde tutulmasını nasıl izah ediyorsunuz? Bu ülkede huzur içinde yaşamak istiyorsak sağlıklı bir hukuk içinde yargılanmak gerekir. Vicdanları yaralamayan adil bir yargılanmanın olması gerekir. Hırsızlık yapmadım, kimsenin canını yakmadım. Şu anda siyasi kimliğim ve faaliyetlerimden kaynaklı yargılanıyorum” dedi. Bir ülkede muhalefet etme hakkı yoksa o ülkede demokrasinin olmadığını belirten Kışanak, şöyle devam etti: “Muhalefet etme hakkım anayasal güvence altına alınmasına rağmen ben muhalif açıklamalar gerekçe gösterildiği ve suç sayıldığı için tutuklu bulunuyorum” dedi.

2 milyonluk şehirde seçilmiş bir kişinin dahi bırakılmadığının altını çizen Kışanak, kayyumların yerel yönetimi engellediğini ifade etti. Kışanak, “Yargı buna dur demelidir. Bir ülkede kadınlar yönetime katılmadığı sürece o ülkede demokrasiden bahsedilemez. Biz belediye eşbaşkanlarının tutukluluğu benim şahsımda tüm kadınların siyasi iradesinin yok sayıldığı ve kısıtlandığı anlamına gelir” diye konuştu.

Tuncel: Hukuk ve adalet baskı altında

Kışanak’tan sonra savunma yapan Sabahat Tuncel de mahkemeyi takip edenleri selamlayarak konuşmasına devam etti. Tuncel, “Mahkemeye çıkarılmıyoruz, bizler yaptıklarımızın suç olmadığını mahkeme huzuruna çıkararak, mahkeme heyetinin gözlerinin içine bakarak bire bir anlatmak istiyoruz. Siyasi erk hukuka baskı yapıyor. Hukuk ve adalet baskı altında. Bu yaşananlar bu baskılar cezaevinde uygulanmak istenen tek tip kıyafet siyaseti gibidir. Bir yıldır tutukluyuz ve hukuksuz bir şekilde yargılanıyoruz. Cizre’de gençler yakıldı. Taybet ana sokak ortasında bekletildi” diye belirtti. Tuncel savunma yaparken, mahkeme başkanının Tuncel’e “kendinizle ilgili olanları söyleyin, burası televizyon programı değil” demesi üzerine Tuncel, “Bize yönelik suçlamalar hukuki değil tamamıyla siyasi olduğu için bizler tam da bu noktada savunmamızı siyasi faaliyetlerimizin yargılanmaya çalışıldığına dikkat çekmek için bu temelde savunma yapıyoruz ”dedi.

 

Tuncel devamında şunları belirtti: “Abdullah Öcalan ile görüşme yapıldığı dönemde hiçbir huzursuzluk ortamı yokken, müzakere süreci bitirildikten sonra yoğun baskılar devreye girdi ve siyasi operasyonlar başladı. Abdullah Öcalan şu an ailesi dahil kimse ile görüştürülmüyor. Siyasi iktidarın isteği üzerine buradayız. Hukuk ve adalet evrensel hukuk zedelenmiş bir durumda. Adalet mülkün temeli ise heyetiniz hukuka sahip çıksın. Heyetinizi de anlıyorum. Mahkemeleri korkutan bir siyasi lider ile karşı karşıyasınız. Ama hukuku savunmak benim olduğu kadar sizinde göreviniz. Hukuka sahip çıkmaya davet ediyorum.”

Avukatlar heyet değişikliğine dikkat çekti

Kışanak’ın avukatı Cihan Aydın, mahkeme heyetindeki değişikliğe dikkat çekerek, “Yeni gelen her bir heyete dosyayı sil baştan anlatmaya mecalimiz kalmadı. Bu durum ciddiyetsiz bir hava oluşturuyor. Karşınızda iki siyasetçi var. FETÖ polisleri tarafından oluşturulan deliller bu iki siyasetçinin yargılanması için yeterli değildir ve yanlıştır. Tüm bu siyasi operasyonlar kayyum atamak içindi bunu da yaptılar” diyerek söz konusu iddiaların somut delilleri olmadığını ifade etti diyerek müvekkilinin tahliyesini talep etti.
Daha sonra diğer avukatlar da müvekkillerine yönelik iddia edilen suçlamaların hiçbirini kabul etmediklerini belirterek, müvekkillerinin siyasi faaliyetlerinin suç olarak yansıtılmaya çalışıldığını belirtti.
Mahkeme kısa bir aradan sonra duruşmayı 8 Ocak’a erteleyerek davanın sonraki bir ya da iki duruşmada karara bağlanacağını belirtti.

Dava Hakkında 

Dosyada Kışanak 2012-2016 yılları arasında katıldığı basın açıklaması, cenaze töreni ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) toplantıları nedeniyle “Örgüt kurma ve yönetme”, “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız olarak katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” ve 41 defa “Örgüt propagandası yapmak” iddiası ile 230 yıla kadar hapis cezası ile yargılanıyor.
Tuncel ise 2012 ve 2016 yılları arasında katıldığı 16 eylem ve etkinlik, DBP’nin PM toplantılarında yaptığı açıklamalarla DTK toplantılarına katıldığı gerekçesiyle “Örgüte üye olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddiası ile 135 yıla kadar hapis ile cezalandırılması isteniyor.
Kışanak ve Tuncel’in dosyaları Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından birleştirilmiş ve “güvenlik” gerekçesiyle Malatya’ya nakledilmişti.

 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑