Kuzey Amerika

Published on Ekim 13th, 2017 | by Avrupa Forum 8

0

Hollywood’dan Türkiye’deki Tutuklu Hak Savunucularına Destek

Ben Stiller, Mark Ruffalo, Whoopi Goldberg, Zoë Kravitz ve Zach Galifianakis’in de aralarında bulunduğu 23 sanatçı, Büyükada’da gözaltına alınan ve 101 gündür tutuklu bulunan hak savunucularına destek verdi.

Uluslararası Af Örgütü ABD Şubesi, Türkiye’nin ABD Büyükelçisi Serdar Kılıç’a hitaben, Türkiye hükümetine insan hakları savunucularını derhal serbest bırakma çağrısının yer alan bir mektup yazdı.

Mektuba imza atan sanatçılar şöyle:

Zoë Kravitz, Nazanin Boniadi, Don Cheadle, Marisa Tomei, Adam McKay, Paul Haggis, Joshua Malina, Fisher Stevens, Claire Danes, Ben Stiller, Whoopi Goldberg, Mike Farrell, Eva Orner, Peter Sarsgaard, Tim Roth, Kathy Najimy, Mark Ruffalo, Zach Galifianakis, Bruce Cohen, Shira Piven, Mike White, Tim Kring ve James McAvoy.

Sanatçılar daha önce de çağrı yapmıştı

Daha önce de Peter Gabriel, Juliette Binoche, Jane Birkin, Angélique Kidjo, Annie Lennox ve Bono gibi ünlü sanatçılar da Fransa’nın Libération gazetesinde yayınlanan mektubu imzalayarak insan hakları savunucuların serbest bırakılması çağrısında bulunmuştu.

Ayrıca, Annie Lennox, Patrick Stewart, Ken Loach ve Peter Gabriel Twitter üzerinden insan hakları savunucularının derhal serbest kalmaları çağrısında bulunmuştu. U2 grubunun solisti Bono’da hak savunucuların serbest bırakılması çağrısına katılmıştı.

Ne olmuştu?

İstanbul Büyükada’da “insan hakları savunucularının korunması dijital güvenliği” konulu bir atölye çalışması için bir otelde biraraya gelen 10 insan hakları savunucusu, 5 Temmuz’da otele düzenlene polis baskınıyla gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlardan 30 saat boyunca haber alınamamıştı. Hak savunucularıyla ilgili gözaltı kararının da gözaltına alınmalarından tam beş saat sonra verildiği ortaya çıkmıştı.

10 kişi hakkında yedi gün gözaltı kararı verilmiş, bu süre daha sonra 14 güne uzatılmıştı.

10 hak savunucusu 17 Temmuz’da adliyeye götürülmüş, savcı “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” (TCK 220/6), “silahlı terör örgütüne üyelik” (314/2 ve 314/3) suçlamalarıyla tutuklanmalarını talep etmişti.

18 Temmuz’da İnsan hakları savunucuları İdil Eser (Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü), Özlem Dalkıran (Helsinki Yurttaşlık Derneği), Günal Kurşun (İnsan Hakları Gündemi Derneği), Veli Acu (İnsan Hakları Gündemi Derneği), Ali Garawi (İsveç vatandaşı insan hakları eğitimcisi), Peter Steudtner (Almanya vatandaşı insan hakları eğitimcisi) tutuklandı.

İlknur Üstün (Kadın Koalisyonu), Nalan Erkem (Helsinki Yurttaşlık Derneği), Nejat Taştan (Eşit Haklar İzleme Derneği), Şeyhmus Özbekli (Hak İnisiyatifi) yurtdışına çıkış yasağı ve haftada üç gün adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

21 Temmuz’da savcı, dört hak savunucusunun serbest bırakılmasına itiraz etti ve haklarında yakalama kararı çıkartıldı. Evlerinden gözaltına alınan Üstün ve Erkem 23 Temmuz’da tutuklandı.

25 Temmuz’da Nejat Taştan ve Şeyhmus Özbekli haftada iki gün adli kontrol şartıyla ve yurtdışına çıkma yasağıyla serbest bırakıldı.

Cumhuriyet savcısı Can Tuncay’ın Ekim ayında hazırladığı iddianamede, 10 hak savunucusuna “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” (TCK 220/6), “silahlı terör örgütüne üyelik” (314/2 ve 314/3) suçlamaları; Taner Kılıç’a ise “silahlı terör örgütüne üyelik” (314/2) suçlaması yöneltildi. Kılıç’ın “terörizmin finansmanı ve casusluk” suçlamasıyla yargılanmasına ise İzmir 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildiği belirtildi. Hak savunucularına “üye oldukları ve/veya üye olmamakla birlikte adına suç işledikleri” iddia edilen örgütler “FETÖ/PDY, PKK/KCK ve DHKP/C” olarak sıralandı.

Özlem Dalkıran, Peter Steudtner, Ali Gharavi, Veli Acu, Günal Kurşun, İdil Eser ve Nalan Erkem halen Silivri 9 No’lu F Tipinde, İlknur Üstün ise Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuluyor.

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑