Hollanda

Published on Şubat 22nd, 2018 | by Avrupa Forum 8

0

Hollanda’da Ermeni Soykırımının tanınmasına parlamentodan onay hükümetten ret

Hollanda’da iktidar ortağı partilerden Hıristiyan Birliği (CU) tarafından hazırlanan ve parlamento çoğunluğunca desteklenen “Ermeni soykırımının tanınması” önerisi, bugün parlamento gündemine geldi.

Tasarı parlamento tarafından tanındı.

Ne olmuştu?

Hollanda hükümeti, parlamento tarafından kabul edilse bile 1915’de Anadolu’da Ermenilere yönelik katliamları “soykırım” olarak tanımayacağını açıklamıştı.

Hükümete göre, 1915 olayları Birleşmiş Milletler (BM) ve bilim insanlarının soykırım tanımlamasına uymuyor.

Türkiye kökenli siyasetçilerin kurduğu DENK dışındaki bütün siyasi partiler, öneriye destek veriyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre öneri, “soykırımın tanınması ve 24 Nisan’daki anma törenleri için Ermenistan’ın başkenti Erivan’a bakan düzeyinde temsilci gönderilmesini” öngörüyor.

Telegraf gazetesine bilgi veren hükümet kaynakları, soykırımın tanınması ve uluslararası mahkemeler tarafından yargılanması için BM ve bilim insanlarının tek ve net tanımı gerektiğini vurguladı.

Hollanda hükümetine göre, Anadolu’da çok uzun zaman önce yaşanan Ermenilere yönelik katliamlar, “soykırım kriterlerine” uymuyor.

Lahey’de geçen hafta gündeme gelen öneri üzerine, Hollanda’nın Ankara’daki maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak, “Tarihsel olayları siyasallaştırmamaları” istenmişti.

Ankara, Ermeni iddialarına ilişkin açık, bağımsız bir ortak komisyon kurulması önerisini yinelemişti.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑