Hollanda

Published on Kasım 7th, 2018 | by Avrupa Forum 7

0

Hollanda istihbaratı AIVD: IŞİD Türkiye’de tekrar örgütleniyor

Hollanda istihbaratı AIVD, IŞİD’in yeniden örgütlenmek, eylem planları yapmak ve toparlanmak için Türkiye’yi üs olarak kullandığını ve bunun Avrupa ile yapılan terörle mücadele anlaşmasına uymadığını ve Avrupanın güvenliği açısından bir tehdit oluşturduğunu iddia etti.

IŞİD’in ve El Kaide’nin Türkiye’yi stratejik bir üs olarak kullandığı belirtilen raporda, IŞİD’in toparlanmak için bu imkandan yaralandığı ve yeniden örgütlenerek, bölgedeki yer altı mücadelesini yeniden şekillendirmeye çalışabileceğine dikkat çekiliyor.
AIVD raporunda söz konusu cihatçı grubun, hala sahip olduğu uluslararası amaçlarını gerçekleştirmek amacıyla, Türkiye’nin sağladığı  ortamdan istifade ettiği vurgulanıyor.
Hollanda istihbarat örgütüne göre Türkiye hükümeti cihatçı grupları güvenlik tehdidi olarak görmüyor.
Raporda, terörle mücadele alanında, Türkiye’nin çıkarlarıyla Avrupa’nın önceliklerinin her zaman örtüşmediği gerçeğinin kaygı verici olduğu vurgulanırken, Türkiyeli yetkililerin IŞİD ve El Kaide hedeflerine karşı arada bir harekete geçtikleri, ancak asıl önceliklerinin PKK ile mücadele olduğu belirtiliyor ve söz konusu iki cihatçı örgütün, bu sayede varlıklarını sürdürmelerine olanak tanıyan hareket özgürlüğüne kavuştukları dile getiriliyor. Kaynak: Holanda basını

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑