Hollanda

Published on Mart 24th, 2018 | by Avrupa Forum 7

0

Hollanda ‘dinleme yasasına’ karşı çıktı

Hollanda’da belediye meclisi seçimleriyle birlikte yapılan “Dinleme yasası” referandumunda sandıktan çok az bir farkla “hayır” çıktı.

Henüz kesin olmayan sonuçlara göre seçmenlerin yüzde 47,3’ü “evet”, yüzde 48,7’de “hayır” oyu kullandı.
Bir grup öğrencinin başarılı imza kampanyasını takip eden referandumda halka, Genel İstihbarat ve Güvenlik Teşkilatı ile Askeri İstihbarat ve Güvenlik Teşkilatı’nın dinleme yetkilerinin genişletilmesini öngören yasayla ilgili görüşü soruldu. Yetkilerin genişletilmesini savunanlar “evet” oyu, karşı olanlar ise “hayır” oyu kullandılar.
Yasa, internet takibinin wifi ortamında tüm kullanıcıları kapsayacak şekilde yapılabilmesini ya da şüphelilerin yakınlarına ait internet kullanımının denetlenebilmesini öngörüyordu. İstihbarat teşkilatlarına aynı zamanda elde edilen bilgileri yabancı istihbarat teşkilatlarıyla paylaşma yetkisi de verilecekti.
Hollanda hükümeti, referandumda sandıktan az bir farkla da olsa “hayır” çıkmasının hayal kırıklığı yarattığını bildirdi. Referandum sonucu bağlayıcı olmamasına rağmen, hükümetin yasayı yeniden gözden geçirmesi bekleniyor. Yeniden yapılacak değerlendirmenin bir değişiklikle sonuçlanıp sonuçlanmayacağı bilinmiyor. Kaynak: Hollanda basını


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑