Kültür Sanat

Published on Haziran 20th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

Hizaya gelmeyen şiir devrimcidir

Tanınmış toplumcu şairlerimizden Ahmet Telli, Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu DİDF’in davetlisi olarak geldiği Almanya’da; Münih, Ulm, Stuttgart ve Karlsruhe şehirlerinde okurlarıyla buluşarak şiir tadında söyleşiler gerçekleştirdi.

AF / Ali ÇARMAN (Münih, Ulm, Stuttgart, Karlsruhe)

Türkiye’deki politik gelişmeler inişli çıkışlı yol alışıyla; özgürlük, barış ve demokrasi derdi olan herkesi yüreklendirmekte. Sadece bu yanıyla değil tabi ki uzun yıllardır birike birike kangrene dönen kabuk bağlamış sorunlar toprağa düşmüş buğday taneleri misali günü geldiğinde birer birer kabuk çatlatıp merhaba ey hayat diyerek dünyanın gündemine oturmakta.

Şair, yazar, sanatçı da böylesi bir sürecte durduğu yere bağlı olarak hayattan öğrendiklerini damıtarak tekrar avuç avuç gökyüzüne savurma özgürlüğünde vazgeçmiyendir. Ve ne mutlu bizlere ki, ülkemizin toprakları bu konuda oldukça bereketli. Şairler; işçi ve emekçilere hayatın güzellikleriyle sevda ve kavga şiirleriyle seslenmekte. Böylece şiir dizeleri mücadele alanlarında yankılanıp durur.

Ülkemizin tanınmış toplumcu şairlerinden Ahmet Telli, Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu DİDF’in davetlisi olarak geldiği Almanya’da; Münih, Ulm, Stuttgart ve Karlsruhe şehirlerinde okurlarıyla buluşarak şiir tadında söyleşiler gerçekleştirdi.

Demokrasi mücadelesinde edebiyatın rolü başlığı altında Münih Eine Welthaus (Tek Dünya Evi) salonunda yapılan söyleşiye katılım yoğun oldu. Uzun yıllardır Almanya’da yaşayan Şair Molla Demirel, müzisyen Savaş Alp ve DIDF Gençlik müzik grubunun da söz ve şarkıları ile eşlik ettikleri söyleşi ilgiyle dinlendi.

DİDF’ten arkadaşlar beni davet edince, kıramadım ve geldim diyerek söze başlayan Ahmet Telli daha sonra; ‘’her buluşma dayanışma ve direnme kültürünen hatırlanmasına, yaşamakta olduğumuz sorunlara dikkat çekebiliyorsa ne ala! Zira buluşmalar çok önemlidir. Birbirimizin gözüne bakmalıyız ki, cesaretlenelim. Söyleyeceklerin hayat ve şiir üstünedir. Ülkemizde şiir kitaplarını raflarda bulmakta zorlanırsınız. Çünkü herşeyi metalaştıran kapitalizmin şiiri metalaştırmaya gücü yetmedi.  Dünyada 7 milyar insan yaşıyorsa şiirde hepsinin parmak izi vardır. Hayat, bilinç ve imgelemden demlenen söz ne kadar yalın ve gerçekçi olursa o kadar güçlüdür’’ dedi.

Sohbetlerde insana dair söylenmiş en güzel sözcükler katılımcıları sarmaladı ve peş peşe sorular geldi Ahmet Telli’ye.

68 hareketi konulu soruya şairin vermiş olduğu; ’’Mahir, Denizlerin özgürlüğü için canını verdi. Aynı şey İbrahim Kaypakkaya için de söylenebilir. Dayanışma, birlikte hareket etme duygu yoğunlaşması vardı. Bu çok önemli bir kültürdü. Bunlar bizim, ezilenlerin, sömürülenlerin tarihinde yaşanmış gerçek hikayelerdir. Egemenlerin unutturmak istedikleri işte bu kültürdü. Çünkü doğrulardan, gerçeklerden korkuyorlar. Baskıcı iktidarlar birer hafıza silicidirler. Bizler buna müsaade etmeyeceğiz. İtiraz hakkımızı kullandıkça doğru bireyler olarak sorumluluklarımızın gereğini yerine getiririz’’sözleri dakikalarca alkışlandı.

Ahmet Telli, her söyleşi  sonrası kitaplarını imzaladı. Derler ki şiir, can pahasına doğrunun, sevdiğinin, hayalinin peşine düşmüş olanların hayat hamlesidir.

Mitolojide elinin değdiği herşeyi altına dönüştüren Midas misali, şiirimizin atardamarlarından Ahmet Telli’nin elinin değdiği her mısra şiire dönüşmekte. Ve Stuttgart toplantısının ardındaki özel sohbette dikkat çektiği üzere yazdıkça şairlerin yüreği genç kalır sözü gençlere güzel bir göndermedir.

Yaşamı güzelleştirme mücadelesinde şairlerimizi yalnız bırakmayalım.

Ali ÇARMAN (DİDF Yönetim Kurulu Üyesi)

 

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑