Almanya

Published on Mayıs 30th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Herkese Yeteri Kadar Konut Hakkı

“Konut Haktır Platformu” kamuoyunu bilgilendirmeye başladı. Stuttgart’tın bir çok semtinde toplantı, yürüyüş ve mitingler gerçekleştirildi.

Haber-Yorum: Ali Çarman (Stuttgart)

Toplumsal sorunlar büyüdükçe egemen sınıfların gerçek yüzleri daha belirginleşmekte ve polisiye tedbirlere yönelmekteler.
Stuttgart’da bir yanda başını sokacak bir evi olmadığı için orda burda yaşayan 3 bin 800 kişi ve konut bulamayan yüzlerce kişi, diğer yanda ise uzun süredir boş tutulan 11 bin daire vede sürekli artan kiralar. Yetkililer sorunu çözüm bulmak yerine binlerce boş daireyi spekülatörlere peşkeş çekmenin planlarını yapmaktalar.
Bunun bilincinde olan ‘Konut Haktır Platformu’ harekete geçerek kamuoyunu bilgilendirmeye başladı. Stuttgart’tın bir çok semtinde toplantı, yürüyüş ve mitingler gerçekleştirildi.
Boş evlere yerleşme
Heslach semti kamuya ait boş evlerin en çok bulunduğu bir semt. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir eylem sonrası boş evlerden bazılarına evsiz insanlar yerleşti. 4 yıldır, 6 yıldır boş olan evlere kirasını vermek üzere yerleşmenin neresi yanlış! Ancak bu aşamada mahkeme ve polis hemen devreye girmekte.
Ve Pazartesi sabah saat 9 da onlarca polis, taşaron işçiler getirerek işgal edilmiş evleri boşaltmaya başladılar. İki yaşındaki çocuğu ile genç bir annenin feryadlarını dinleyen olmadı.
Evlerin boşaltılmasını protesto için Wilhelm-Raabe sokağına gelen elli kişi akşam daha büyük bir eylem organize etmek için harekete geçti.
Dayanışma çağrısı cevapsız kalmadı
Stuttgart şehir merkezinde devam eden 417.Pazartesi eyleminde işgal evlerinin polis zoruyla boşaltıldığı belirtilerek dayanışma için katılımcıları akşam yapılacak yürüyüşe davet ettiler. Boşaltılan evlerin sokağı polis tarafında bariyerlerle kapatılmıştı. Bu sokak ta oturan sakinler dahi polislerin kimlik kontrülünde geçerek evlerine gidebildiler.
Polisler görüntüleri ile sanki savaşa gider gibi bir durum sergilediler. Evin yakınan toplanan 400 kişi hep birlikte “Herkese Konut Hakkı” diye tempo tuttular. Lokomotiv müzik grubu okuduğu direniş parçalarıyla eyleme neşe ve coşku kattı.
Sokağa atılan genç annenin konuşmasının ardında yürüyüşe geçildi. Yürüyüş korteji, Heslach semtinde boş olan bütün evlerin önünde geçerken kısa mitingler yapıldı. Gençler ise boş evlerin duvarlarına taleplerini dile getiren plakatlar yapıştırarak yazılamalar yaptılar.
Medya zenginlerin hizmetinde
Ev kirasını ödeyemediği için sokağa atılanlar, kar kış demeden sokakta yaşayanlar, fahiş kiralar medya bunları yazmak yerine boş evlere yerleşenleri kirimanilize edecek haberlere yer verdi.
Stuttgart belediye meclisi ve Sol Parti üyesi Tom Adler konuşmasında ‘belediyenin görevi insanların ihtiyaçlarına cevap vermek olmalıdır. Boş duran evler ihtiyacı olanlara verildiğinde binlerce kişi eve kavuşmuş olacak. Ancak belediye sorumsuzluk yapmakta. Kamuya ait yerler ya özelleştirilmekte yada daha fazla gelir için birilerine verilmekte’ dedi.

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑