Almanya

Published on Ekim 14th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Herkese eşit haklar ve iyi bir yaşam için

Demokratik örgütlenmelerin çağrısıyla dün Karlsruhe’de de ırkçılığa karşı 2 bin 500 kişinin katıldığı bir yürüyüş ve miting gerçekleşti.

Ali ÇARMAN (Karlsruhe)
Son birkaç aydır Almanya’nın belli başlı kentlerinde ırkçılığa, miliyetçiliğe, nefrete ve hükümetin devam eden politikalarına karşı başarılı kitlesel eylemler gerçekleşti.
Böylece söylenen ve propagandası yapılanın aksine, İşçi ve emekçiler arasındaki dayanışma duygusunun tahmin edilenden güçlü olduğu ortaya çıktı.
Demokratik örgütlenmelerin çağrısıyla 13 Ekim Cumartesi günü Karlsruhe de 2 bin 500 kişinin katıldığı bir yürüyüş ve miting gerçekleşti. DİDF güney bölgesi dernekleride mitinge güçlü olarak katıldılar.
Sığınmacıların yurt dışı edilmesine hayır
1980 yılında Baden Würtemberg- CDU hükümeti sığınmacılar için ilk kitlesel toplama kamplarını kurdu ve iş yasağı, ödenen aylık miktarının düşürülmesi, para yerine eşya yardımı yasalarını uygulamya koydu.
Organizatörler bunun için eylem yeri olarak Karlsruhe seçtiler. Sığınmacıların yurt dışı edilmesinin sorumlusu olan Bade Württemberg hükümet bakanlığının Karlsruhe de bulunması nedeniyle gerçekleştirilen miting, tren istasyonu ön taraftaki alanda saat 14 da başladı.
Burada yapılan konuşmalarda; Neredeyse her hafta hükümetten göçmenler ve sığınmacılardan korunmak üzere yeni ve etkin bir öneri duyuyoruz. Gündem de sınırların silahla korunması var. Bu şekilde insanların iş, güvenli ve daha iyi bir yaşam olanağı ellerinden alınmakta. Kuzeyin zengin ülkeleri mesafeli dururken, savaşı, yoksulluğu ve sefaleti, iklim felaketlerini yaşayan insanlar her şeye rağmen yaşadıkları ülkelerde tutulmaya çalışılıyor. Kapitalist ekonomik çıkarlar doğrultusundan sadece ihtiyaç duyulan belirli kesimler giriş izni alabiliyor bu uygulamalar kabul edilemez denildi.
Sınırlar kaldırılsın
En önde yürüyen Lokomotiv müzik grubunun ritimleri yürüyüşe ayrı bir güzellik kattı. Şehir merkezinin en işlek yerinde geçen yürüyüşçüler çevreden alkışlarla desteklendiler. Yol boyunca; ırkçılığa ve milliyetçiliğe hayır, Yurt dışı edilmeler son bulsun, Yaşasın uluslararası dayanışma, Sığınma hakkı en temel haktır vb. Sıloganlarını haykırıldı.
Bitiş alanı olan Kronenplatz meydanında Sol Parti milletvekili Michel Brandt bir konuşma yaptı. Herkese sosyal ve politik hakları kapsyan, güvenli ve sınırsız oturma hakki istiyoruz diyen Brandt daha sonra ırkçılığa, savaşlara ve silahlanmya karşı hep birlikte mücadelemiz devam edecek dedi.
Miting kültürel program ile devam etti.

 

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑