Genel

Published on Şubat 2nd, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

Hepimiz Metiniz, Hepimiz Hrantız

AGOS gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yetvart Danzikyan ile Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Nürnberg ve Stuttgart’ta toplantılara katıldılar.

AF (Nürnberg / Stuttgart)

Demokratik İşçi dernekleri Fedarasyonu DİDF’in ve Ver.di‘nin davetlisi olarak Almanya’ya gelen AGOS gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yetvart Danzikyan ile Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Nürnberg ve Stuttgart’ta toplantılara katıldılar.

„Hepimiz Metiniz, Hepimiz Hrantız“ adı altında gerçekleşen toplantılara ilgi yoğun oldu. Türkiye gibi bir ülkede gerçek gazetecilerin ve halktan yana gazetelerin karşı karşıya bulunduğu sorunlar enine boyuna tartışıldı.

Dostluk ve Dayanışma Derneği, Ver.di Stuttgart ve Ermeni Cemaati‘nin birlikte düzenlediği söyleşi, DGB sendikasının salonunda saygı duruşu ile başladı. On dakikalık sinevizyon gösteriminde; Abdi İpekçi, Musa Anter, Bahriye Üçok, Uğur Mumcu, Namık Tarancı, Hrant Dink, Metin Göktepe‘nin yaşamından sunulan kareler duygulu anların yaşanmasına neden oldu.

Ver.di Stuttgart sendikasının gönüllü başkanı Norbert Heckl yaptığı  konuşmada, Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz darbesi girişimi ardına sığınarak demokratik güçlere, Kürt halkına karşı açıktan bir savaş başlattığına dikkat çekerek „Bizler Türkiye’de barış ve özgürlükler için mücadele eden emekçilerin yanında olacağız“ dedi.

Anma etkinliğinin ilk konuşmacısı Yetvart Danzikyan; „Hrant Dink cinayeti kendini bilmez bir kişinin yapmış olduğu saldırı değil. Devletin karanlık kanallarının en ince ayrıntısına kadar üzerinde hesaplar yapmış olduğu bilinçli ve planlı bir olaydı. Bugün aradan on yıl geçti. Bu sürede ne kadar mesafe aldınız derseniz ne yazık ki çok az bir yol aldık. Ancak biz bu olayın peşini brakmayacağız. Hala her 19 Ocak ta binlerce insan ‚Hepimiz Hrantız, Hepimiz Ermeniyiz‘ diyorsa, bu güzel yürekli tutum dahi umudumuzu diri tutmaya yeterlidir.“ dedi.

Danzikyan daha sonra AGOS’un ortaya çıkış nedenlerini ve Türkiye’deki güncel sorunlara değindi.

 

Herkes birlikte hareket etmeli

Panelin ikinci konuşmacısı ise Fatih Polat oldu. “Metin bize doğrunun, gerçeğin peşinden koşmamızı, ne olursa olsun bundan vazgeçilmeyeceğini öğretti.” diyen Polat konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Günümüz Türkiyesindeki gazeteciliğin ve sorunlarının birazda 90’lı yıllardaki açık saldırı ve tehditkar dönemine benzemekte. Şu anda 148 gazeteci arkadaşımız yoktan nedenlerle cezaevinde. TV’ler, dergiler, gazeteler ya kapatılmakta ya da kendinize dikkat edin denilmekte. Cumhuriyet gazetesinin karşı karşıya bulunduğu tehditler, Özgür Gündem’in kapatılması bizlere sorumluluk yüklemekte. Her şeye rağmen ülkemizde güzel gelişmeler de olmakta. İkibin kadar akademisyenin insan hak ve özgürlükler konusundaki ısrarları, metal işçilerinin yasağa rağmen haklarını almadaki ısrarlı tutumları. Bunlar daha çoğaltılabilinir. Ancak bugün asıl önemli olan düzende zarar gören herkesin birlikte hareket etme ihtiyacıdır.“

Söyleşi bölümünde DİDF Yönetim Kurulu üyesi Ali Çarman, Türkiye’nin en karanlık dönemlerinden birini yaşadığına ve hızla uçuruma doğru süreklendiğine dikkat çekerek, “Özgürlük, barış ve insan hakları için en geniş birliktelik hedeflenmeli.” dedi.

Yaklaşık ikiyüz kişinin katıldığı etkinlikte onlarca soru alınarak tek tek cevaplandı. Kürt bölgelerinde devam eden savaş ve yıkım politikalarında tutuklanan HDP’li milletvekilleri, aydın ve yazarlar sorunu ve Almanya’da yapılacaklar üzerine sohbet edildi. Dayanışmanın emekçiler için büyük anlamı olduğuna dikkat edilerek “Cezaevlerindeki gazetecileri yalnız bırakmayalım” çağrısı yapıldı.

Etkinliğin ikinci bölümünde kendine has yorumu ve tarzı ile her geçen gün beğeni alan Devrim Kavalli sahne aldı. Ermenice, Kürtçe, Türkçe üç dilde söylenen türküler salonda bir uçtan diğer uca dolandı durdu. Bestekar Mehmet Çapan’ın sahneye çıkarak ‘Ape Sileman ve Drama Köprüsü’nü okumasına bütün salon eşlik etti.

Etkinlik daha sonra DİDF’in Ver.di Köln şubesi ile birlikte açmış olduğu “Gazetecilerle dayanışma imza kampanyasına katılalım” sözleri ile son buldu.

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑