İran

Published on Temmuz 3rd, 2018 | by Avrupa Forum 12

0

HDP’den İran’a Panahi’nin idamının durdurulması için çağrı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ile Sezai Temelli, İran’da idama mahkum edilen Ramin Hüseyin Panahi için İran Büyükelçi Mohammad Ebrahim Taherian Fard’a mektup gönderdi.

İranlı Kürt Ramin Hüseyin Panahi, 16 Ocak 2018’de bir saatten daha kısa süren yargılama sonrasında suçlu bulundu ve ölüm cezasına mahkum edildi. Mahkeme, Penahi’yi Kürt muhalif grup Komala’ya üyeliği nedeniyle ‘devlete karşı silahlanmak’tan suçlu buldu.

Ailesi, Penahi’nin Senendec’teki Devrim Mahkemesi’ne çıktığında vücudunda işkence izleri taşıdığını, ancak Penahi’nin suçunu ‘itiraf’ etmeye zorlandığı iddialarına yönelik mahkemenin soruşturma emri vermediğini söyledi. 24 yaşındaki Panahi’nin cezasının infazı kamuoyu tepkisiyle ertelendi ancak ölüm cezası her an uygulanabilir.

‘İRAN ÇAĞRILARA KULAK VERMELİ’

HDP eş genel başkanlarının büyükelçiye gönderdiği mektupta, “Türkiye’de milyonlarca Kürt ve demokrat seçmeni temsil eden Halkların Demokratik Partisi olarak, Panahi’ye verilen idam cezasının derhal durdurulması ve evrensel hukuk standartlarına uygun bir adil yargılanma sürecinin başlatılması için” çağrı yaptılar.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑