Türkiye

Published on Nisan 19th, 2017 | by Avrupa Forum 7

0

HDP, referandumun iptali için Yüksek Seçim Kurulu’na başvurdu

YSK BAŞKANI HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, milletvekilleri Mithat Sancar, İmam Taşçıer, Ertuğrul Kürkçü, Müslüm Doğan ve Bedia Özgökçe Ertan ile birlikte YSK’ya gelerek referandum sonuçlarının iptal edilmesi için başvuruda bulundu.

Başvuru sonrası açıklama yapan Milletvekili Mithat Sancar, YSK’ya iptal gerekçelerini bildirdiklerini belirterek, “Esasen bu anayasa değişikliği gündeme geldiği andan itibaren meşrutiyetten yoksun içinde gerçekleşti. Henüz anayasa komisyonunda konuşmalar devam ederken eş başkanlarımız ve milletvekillerimizin tutuklanması o görüşmelerin hukuka aykırı olduğunu belirtmiştik. Referanduma gittiğimiz şartları ayrıntılı değerlendirmeye gerek yok. OHAL şartlarında referandum süreci yaşandı. Eşitsizlik şartlar altında gerçekleşti. Referandum sürecinde en fazla baskıya ‘hayır’ cephesi, en fazlada partimiz maruz kaldı” dedi.

“Hayır cephesi baskı yaşarken evet cephesi yine anayasaya kanunları iptal ederek devletin imkanlarını kullanarak kampanya yapmıştır” diyen Sancar şöyle devam etti: “Hükumet ve üyeleri açılış törenleri adı altında yine devlet kaynakları kullanarak ‘evet’ kampanyası yürütmüşlerdir. Bu hem anayasaya aykırıdır hem etik kurallara aykırıdır. Tüm açıdan eşitsizlik seçim süreci yaşanmıştır. Bunun adil seçim sonucunu doğurması mümkün değildi.”

Seçim günü çok sayıda ihlal ile karşılaştıklarını söyleyen Sancar, şunları söyledi: “Kürt illerinde blok ‘evet’ oyu çıkan sandık sayısı dikkat çekici kadar fazla. Bu blok oyların bir defa seçim güvenliğini geçerliliğini bozduğunu çok rahat söyleyebiliriz. Seçim sakattır. Mühürsüz oylar kabul edilemez. Bu nedenle bu seçim yapılış şekli sureti ile adil değildir. Bu seçimin düzeltilmesi imkanı yoktur tek bir yol var seçimin iptali. Referandum iptal edilmeden bu tartışmaları bitirmek mümkün olmayacaktır. YSK Türkiye’de demokrasi kültürünü daha fazla tahrip etmek istemiyorsa seçimin iptaline karar vermelidir. Eğer YSK bu kararı vermezse referandum edebiyen şaibeli kalacaktır. Türkiye’de böyle bir derin yara açmamak için YSK’dan beklentimiz seçimin iptaline karar vermektir.”

Hükumete seslenen Mithat Sancar, demokratik ortamda yeni bir anayasa sürecinin başlatılması çağrısında bulunarak, “Ondan sonra çıkacak sonucu toplumun büyük bir kısmı sahip çıkacaktır” ifadelerini kullandı. Sancar ayrıca, YSK Başkanı Sadi Güven hakkında görevini kötüye kullanmak iddiası ile savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını belirti.

 

Kaynak: Ilerihaber

Tags: ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑