Kadın

Published on Ağustos 6th, 2016 | by Avrupa Forum 6

0

HDP Kadın Meclisi: Tel örgüler derhal kaldırılmalı

Mardin- Nusaybin’den incelemelerde bulunan HDP Kadın Meclisi, hükümete tel örgülerin kaldırılması, halklara ise dayanışma çağrısı yaptı.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde ‘sokağa çıkma yasağı’nın kısmi olarak kaldırılmasıyla kente ziyaretler devam ediyor. HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım ile Dilek Yağlı, İlknur Birol, Sultan Güneş ve Adana İl Örgütü Eşbaşkanı Gülseren Tural’ın içinde bulunduğu HDP Kadın Meclisi, Nusaybin’e ziyarette bulundu. Ziyaret sonucunda izlenimler basın açıklamasıyla paylaşıldı.

‘Tel örgüler bir utanç hattıdır’

Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, halkın tel örgülerinin arkasında yıkılan evlerini izlediğini ve bunun bir zulüm olduğunu dile getirerek şunları ifade etti: “Tel örgülerin arkasındaki evlerin eşyaları talan ediliyor. Tel örgülerin arkasında cenazeler var, bu cenazeler halkın evlatları. Ailelerin cenazelerini almasına dahi izin verilmiyor. O cenazeleri kesinlikle alacağız. Nusaybin şuan ikiye bölünmüş durumda, bu zulümdür. Bunun bir izahı var, bu halkla baş çıkamama ve acizlik söz konusudur.”

Nusaybin’deki tel örgülerin derhal kaldırılması çağrısında bulunan Meral, “Tel örgüleri bir utanç hattıdır. Hükümete çağrımız var, bu tel örgülerin derhal kaldırılmalı. Bu tel örgülerin kaldırılması sonucunda ailelerin cenazelerini alması ve yeniden inşa sürecine girmesi söz konusudur. Nusaybin halkının sorunları ölümle, katliamla, tel örgülerle asla çözümlemez” dedi.
‘Tüm halkımızı Nusaybin’le dayanışma içerisinde olma çağırıyoruz’

HDP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel ise Nusaybin’deki tel örgülerin İsrail’in Gazze’ye uygulamasına benzeterek şunları dile getirdi: “Nusaybin’deki tel örgülerin kaldırılması, ailelerin cenazelerini almasını istiyoruz. Biz HDP Kadın Meclisi olarak, tüm halklara Nusaybin ile dayanışma içerisinde bulunuyoruz.”

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑