Genel

Published on Şubat 4th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

HDP-HDK bileşeni yapılardan ortak açıklama: Afrin’in yanındayız

HDP’nin 11 Şubat’ta gerçekleştireceği 3. Olağan Büyük Kongresi öncesi siyasi tartışmalar yürüttüğü 2. Olağan Büyük Konferansı devam etmektedir.

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay ile HDP bileşeni parti ve kurum sözcüleri ile HDK ve DTK temsilcileri devam eden konferans sırasında Efrin işgal girişimine ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

HDK, DBP, DTK, HDP, SYKP, ESP, DP, Yeşiller ve Sol, SODAP adına kaleme alınan basın bildirgesi SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları tarafından okundu.

Bildirge şöyle:

Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyinde halkların birlikte yaşayıp birlikte yönettiği, kadın özgürlükçü, demokratik bir düzenin kurulduğu bölgelerden Efrin’e işgal girişimi iki haftayı geride bıraktı. Bu süre zarfında tarafsız gözlemcilerin raporlarına göre yüzlerce sivil hayatını kaybetti, yüzlerce insan yaralandı. Doğa ve tarihi alanlar tahrip edildi.

Türkiye’yi tehdit ettiği iddia edilen Efrin, Suriye sınırı içinde Rojava’nın bir parçasıdır ve bir tehdit oluşturduğu iddiası doğru değildir. Kürt halkına yönelik; mutabakat görüşmelerinin bitmesiyle beraber yeniden imha, yok sayma politikası devreye girmiştir. Efrin işgal girişimi bunun bir parçasıdır.

Katliamcı, tecavüzcü, gerici IŞİD’e karşı Araplarla, Ermenilerle, Ezidilerle beraber onurlu ve cesur bir mücadele yürüten Kürt halkının Suriye sınırları içinde statü kazanması engellenmek isteniyor.

İçe dönük olan hedef ise; Efrin savaşı üzerinden yaratılan şovenizm dalgasıyla barış, demokrasi, eşitlik, özgürlük ve adalet isteyen tüm toplum kesimlerinin sesini boğmak, muhalefeti tümüyle susturmak ve sermayenin yeni rejimini, faşizmi toplumun tümüne zorla dayatmaktır. Havuz medyanın katkısıyla adeta bir savaş oyunu reklamı yaparak buna katkı sağlanmaya çalışılıyor. 

Bunun bedelini Türkiye’nin tamamı ödüyor. Reyhanlı, Kilis başta olmak üzere sınırda yaşayan halklar kendilerini asla güvende hissetmiyor. Nerden atıldığı belli olmayan roketlerle Kilisli ve Reyhanlılı insanlarımızı kaybettik. Savaşın ekonomik yansımaları, yarattığı yoksulluk da başka bir boyuttur. Kısacası savaşın ağır faturasını yoksul halkların çocukları olarak bizler ödüyoruz.

“Yerli ve milli” savaş ittifakı, bölgede ve Türkiye’de bir kez daha hüsranla karşılaşıyor. Çünkü Efrin tıpkı Kobane gibi direniyor. Türkiye’de savaşın yarattığı büyük yıkımların farkında olanlar; Türk, Kürt, Arap, Ezidi, Ermeni, Acem vs. ayırımı yapmadan insanın en doğal hakkı olan yaşam hakkını savunanlar; tek adam rejimini kabul etmeyenler baskılara rağmen “Efrin’i işgal girişimine son verilsin, barış ve özgürlük tesis edilsin” diyor. Avrupa ve Ortadoğu’nun dört bir yanından kitleler alanlara akarak aynı talepte bulunuyor.

Bizler de HDP bileşenleri olarak bir kez daha halklarımızla birlikte “Efrin’de savaşa hayır” diyoruz. Halkların boğazından kestiğiniz lokmayı savaş bütçesine akıtma hakkınız yoktur. Efrin halklarının yaşam hakkını savunduğumuz kadar, Türkiyeli yoksul halkın çocuklarının da yaşam hakkını savunuyoruz. Efrin ve Kuzey Suriye halklarıyla dayanışma içinde olacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz.

(anf)

Tags: , , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑