Yazarlar

Published on Ocak 10th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

HDP, Halkların Demokratik Partisidir! – Özcan Bozoğlu

HDP Kürtlerin de partisi değildir. HDP, Halkların Demokratik Partisidir!

İçerisinde farklı inançların, farklı ulusların yer aldığı ve güvendiği bir siyasi Partidir.

Ancak bu ideolojiyi benimsemeyen veya ayrımcı bir göz ile bakacaksa o kişi derhal HDP’den ayrılmalıdır.

“Halkların Partisi” ne anlama geldiğini bir hukukçu bilemiyorsa vay halimize…

Tüm Halkların yuvasıdır HDP!

Sayın Demirtaş’ın HDP Eş Genel Başkan adayı olmayışına şahsen üzüldüm. Ama aday olmadı diye Demirtaş ne unutulur, ne de sahipsiz bırakılır. Siyaseti ile duruşuyla tüm halkları bir arada toparlayan ender siyasetçilerden biridir. Özellikle siyaseti ile korku saçan bir siyasetçi olduğu için iktidar partisi ve T.C devleti envai gerekçelerle sesini kesmeye çalışmaktadır.

Demirtaş, 7 Haziran seçim kurbanı oldu. Siyaseti ile büyük ilgi toplayarak Türkiye genelinde 6 milyon üzerinde bir oy kitlesine ulaşarak TBMM’de 80 sandalye kazandı. Türkiye tarihinde bir ilke imza atan HDP( Halkların Demokratik Partisi) her ne kadar Kürt Partisi denilsede O Tüm Türkiye’nin Ezilen, Ötekileşen, işçinin ve köylünün Partisi haline geldi. HDP’den bu yükseliş dalgasını gören AKP zihniyeti ne yazık ki; Ülkeyi bir iç savaş eşiğine getirerek başta TC devleti ile PKK arasında Barış için yapılan müzakerenin“ Barış masası’nı” yoksaydı ve HDP’nin Kürt illerinde aldığı yüksek orandaki Oy’ları bastırmaya çalışarak Kürdistan il ve ilçelerinde Savaş ilan etti.

TBMM’de 3. büyük grubu bulunan HDP dışlanmış, HDP Eş Genel Başkanları olmak üzere 13 milletvekili tutuklanarak cezaevine gönderilmiş, HDP çizgisinde siyaset yapan DBP üyesi 84 belediye eş başkanı görevden alınmış, bu belediyelere devlet tarafından el konulmuş, 83 belediye eş başkanı ile HDP il ve ilçe eş başkanlarından 135 kişi tutuklandı.

2016 yılında, Kürtlerin yaşadığı şehirlerde sokağa çıkma yasakları en sert biçimde uygulanmış, özellikle Cizre’de sivillere yönelik gerçekleştirilen yaşam hakkı ihlalleri insanlığa karşı suç boyutuna ulaşmıştır.
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği tarafından özel olarak takibi sağlanmış ve bu konu dünyanın gündemine taşınmıştır.

TİHV ( Türkiye İnsan Hakları Vakfı) Dokümantasyon verilerine göre;

Sokağa çıkma yasaklarının uygulanmaya başlandığı ilk tarih olan 16 Ağustos 2015 ile 31 Ocak 2017 tarihleri arasındaki 18 aylık süre içerisinde, başta DİYARBAKIR (100 kez), MARDİN (23 kez), HAKKÂRİ (19 kez) ve ŞIRNAK (13 kez) olmak üzere BİTLİS (4 kez), BATMAN (3 kez), MUŞ (2 kez), BİNGÖL (2 kez), TUNCELİ (2 kez) ve ELAZIĞ (1 kez) toplam 10 il ve en az 39 ilçede, resmi olarak tespit edilebilen en az 169 süresiz ve gün boyu sokağa çıkma yasağı ilanı gerçekleşmiştir.

Kısaca bu durumları yaşayan bir siyasi parti içerisinde Kem gözlere ve ayrımcı düşüncelere yer verilmemelidir.

 

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑