Almanya

Published on Ekim 2nd, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

HDK-Stuttgart Kongresi bu pazar

Ülke kongresi olan, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Almanya’nın kent kongreleri devam ediyor. Geçen pazar gerçekleşen Ulm kongresinden sonra, bu hafta da HDK-Stuttgart 1. Olağan Kongresi yapılacak. Yıl sonuna kadar, tüm kentlerde kongrelerin gerçekleşmesi bekleniyor.

AF (Stuttgart)

HDK-Stuttgart tarafından yapılan kongre çağrısı şöyle:

HDK-Stuttgart 1. Olağan Kongresi’ne Çağrı

10 Temmuz 2016 tarihinde kuruluşunu ilan eden Halkların Dmokratik Kongresi (HDK) Stuttgart Meclisi, Avrupa´da da özgürlükçü bir demokrasi hattının oluşturulması çağrısıyla 8 Ekim 2017´de 1. Olağan Kongresini gerçekleştirecek.
Özellikle 7 Haziran seçimlerinin ortaya çıkardığı potansiyelin farkındalığı (tek nedenin bu olmadığı kaydını düşerek), bizler de; HDK´yi ortaya çıkaran temel ihtiyaçların, farklı toplumsal ve siyasal dinamiklere sahip Avrupa´da da yaşam bulabileceği fikrini güçlendirdi. Avrupa´da HDK´yi kurma faaliyetlerine böyle başladık.
HDK´nin Avrupa´da da bir ihtiyaç olduğunu ortaya koyarken, devrimci demokrasi güçlerinin eylem birliği ve savunmacı pozisyonuyla sınırlı kalan, sadece kendi gündemlerine tepki veren değil, Avrupa´daki göçmenlerin-azınlıkların sorunlarına da eğilen, bununla da yetinmeyip, içinde yasadığımız toplumun-ülkenin sorunlarına da müdahil olabilecek yetkinleşmiş bir araç gerekliliğinden yola çıktık.
Avrupa’nın birçok ülkesinde, çeşitli kurumların, hatırı sayılır derecede bireylerin ve özellikle de kadınların katılımıyla örgütlenmelerimizi gerçekleştirdik. Kent Meclislerimizi kurduk. Birçok ülkede kongrelerimizi yaptık. Yoğun ilgi ve coşkunun hakim olduğu, geçtiğimiz yılın Kasım ayında Frankfurt’taki HDK-Almanya Kuruluş Kongresi ve sonrasında 4 Şubat 2017 tarihinde Brüksel´deki Avrupa’dan çok sayıda ülkenin katılımıyla Kuruluş Kongresi ile de, HDK-Avrupa olarak kuruluşumuzu ilan ettik.
HDK-A Stuttgart Meclisi´nin kuruluşunun üzerinden bir yılı aşkın bir süre geçti. Bu süre içerisinde HDK-A´nın Stuttgart´ta da görünürlüğünü sağlayan; 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü eyleminden OHAL´i durdur kampanyasına, Avrupa´da da Hayır Platformu´nun ve Hayır kampanyasının yaygın örgütlenmesinden Stuttgart 21 gösterilerine katılıma; dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla rehin alınan vekillerimizle dayanışma eylemlerinden tutuklu gazetecilere, Nuriye ve Semih için yapılan etkinliklere; 1 Mayıs, 8 Mart etkinliklerinden Pontuslu Rumların sessiz yüsrüsüne kadar bir dizi etkinliğe katıldık ve bunların bir çoğunun örgütlenmesinde aktif yer aldık. İlk etkinliğini Figen Yüksekdağ şahsında tüm tutuklu Vekillerimizin serbest bırakılması için Schlossplatz´ta bir Miting yaparak başlatan Kadın Meclisi Girişimimizi oluşturduk.
Gerçekleştireceğimiz 1.Olagan Kongremizle de, tüm özgürlükçü güçleri, bireyleri Avrupa´da ve bulunduğumuz yerellerde ileri bir demokrasinin inşası adına, sözümüzü ortaklaşa ürettiğimiz meclislerimizde mücadeleyi birlikte omuzlamaya, enerjilerimizi HDK-A´da buluşmaya davet ediyoruz.
Olağan Kongremiz, HDK-Almanya Eş Sözcümüz Ali Mitil´in de katılımıyla, 8 Ekim 2017 tarihinde Jugendhaus Nord´da gerçekleştirilecektir. Sizlerin katılımıyla programatik hedeflerimize daha da yakınlaşacağımızı biliyor ve mücadeleyi birlikte büyütme çağrısını bir kez daha yineliyoruz…

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑