Genel

Published on Ekim 9th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

HDK-Stuttgart 1. Olağan Kongresi başarıyla tamamlandı

10 Temmuz 2016 tarihinde kuruluşunu ilan eden HDK-A Stuttgart Meclisi, 8 Ekim 2017’de Stuttgart Kinder – und Jugendhaus Nord konferans salonunda 59 meclis üyesie, 17 misafir ve HDK Almanya Eş Sözcüsü Ali Mitil’in katılımıyla 1. Olağan Kongresini düzenledi.
Kongre, müzik dinletisinin ardından Almanca, Kürtçe ve Türkçe selamlama, özgürlük ve sosyalizm şehitleri anısına yapılan saygı duruşuyla başladı.
Divan seçimi ve Kongre gündeminin onaylanmasının ardından ilk sözü HDK Almanya Eş Sözcüsü Ali Mitil aldı.
Ali Mitil konuşmasında, HDK Avrupa’nın kuruluş amaçları ve örgütsel inşası hakkında bilgilendirme yaptı. Almanya’nın 13 kentinde Kongrelerin yapılmasının planlandığını ve HDK’nın yaşamsal önemine dikkat çekti. Ali Mitil, HDK-Stuttgart’ın Stuttgart 21 etkinlikleriyle ilişkilenmesinin yerli halkların mücadelesiyle ortaklaşma görüş açısının somutlaşmış bir ifadesi olduğunu da belirterek kongreye başarılar diledi.
HDK Stuttgart Eş Sözcüsü Aynur Karakaya, yaptığı konuşmada kuruluş kongresinden bu yana yürütülen faaliyetler hakkında bilgilendirme yaptı ve faaliyet raporunu okudu.
Karakaya konuşmasında, “HDK-A Stuttgart Meclisi´nin kurulusunun üzerinden bir yılı askın bir süre geçti. Bu süre içerisinde HDK-A´nın Stuttgart´ta da görünürlüğünü sağlayan; 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü eyleminden OHAL´i durdur kampanyasına, Avrupa´da da Hayır Platformu´nun ve Hayır kampanyasının yaygın örgütlenmesinden Stuttgart 21 gösterilerine katılıma; dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla rehin alınan vekillerimizle dayanışma eylemlerinden tutuklu gazetecilere, Nuriye ve Semih için yapılan etkinliklere; 1 Mayıs, 8 Mart etkinliklerinden Pontuslu Rumların sessiz yüsrüsüne kadar bir dizi etkinliğe katıldık ve bunların bir çoğunun örgütlenmesinde aktif yer aldık. İlk etkinliğini Figen Yüksekdağ sahsında tüm tutuklu Vekillerimizin serbest bırakılması için Schlossplatz´ta bir Miting yaparak başlatan Kadın Meclisi Girişimimizi oluşturduk.” dedi.
HDK Stuttgart yürütmesinden Derya Varan, HDK Stuttgart Kadın Girişiminin raporunu okudu. Varan, en kısa zamanda kurmayı hedefledikleri Kadın Meclisinin kuruluş çalışmaları hakkında bilgiler vererek HDK Kadın Meclisi ve Figen Yüksekdağ Komitelerini kurduklarını belirtti. Varan, Almanya’da toplumsal cinsiyetçiliğe, kadına yönelik şiddete, cinsel, duygusal, ekonomik, fiziksel, sözlü şiddet biçimlerine, kadın cinayetlerine, taciz ve tecavüze karşı mücadelenin süreklileştirilmesi, homofobik, transfobik, cinsiyetçi davranışlar ve söylemlere karşı mücadelenin önemine dikkat çekti.
Sunumların ardından kongre delegeleri ve misafirler söz alarak görüşlerini paylaştı.
DİDF temsilcisi Ali Carman yaptığı konuşmasında, güçleri birleştirmenin ve ortaklaşmanın önemine, Alman sendikalarıyla, ilerici örgütlerle birlikte mücadele etmenin gerekliliğine dikkat çekti. HDK, DİDF, AGİF, SYKP ve NAV-DEM gibi örgütlerin Alman örgütleriyle ilişkilenmesinin daha da güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı ve HDK’ya başarı dileklerini iletti.
Kongre delegeleri yaptığı konuşmalarda, HDK örgütlenesinin önemli bir devrimci olanak ve umut olduğu, birleşik mücadeleyi güçlendirmenin nesnel zeminlerinin bulunduğu, daha fazla çalışmak gerektiği, hem Türkiye ve Kürdistan halklarının mücadelesiyle hem de Alman halklarının mücadelesiyle ilişkilenmenin önemine dikkat çektiler.
5’I kadın 11 kişilik yeni Yönetim Kurulunun seçiminin ardından alkışlarla HDK Stuttgart 1. Olağan Kongresi başarıyla ve coşkuyla tamamlandı.
HDK-Stuttgart Yürütme Kurulu ilk toplantısında Eş Sözcülerini seçerek yeni dönem faaliyetlerinin startını verecek…

 


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑