Almanya

Published on Mayıs 19th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

HDK-Münih’in paneller serisi sürüyor

Münih‘te, “Türkiye’de referandum sonrası siyasi durum ve Avrupa’da görevlerimiz” başlıklı panel düzenlendi. Panele NAV-DEM Eş Başkanı politikacı Fatoş Göksungur, SYKP kurucularından, sosyalist politikacı yazar Mahir Sayın ve FİDEF yönetim kurulu üyesi politikacı yazar Murat Çakır konuşmacı olarak katıldı. Mart ayında Kürkçü’yle bir panel düzenleyen HDK-Münih, 27 Mayıs’ta da İhsan Eliaçık’la bir panel düzenliyor.

AF (Münih)

Halkların Demokratik Kongresi (HDK-A) Münih yoğun olarak faaliyetlerine devam ediyor. HDK-Münih tarafından NAV-DEM dernek salonunda gerçekleştirilen son panel de büyük ilgi gördü. Açılış konuşmasını ve sunumu Ayten Sevimli Doğan’ın yaptığı panel, saygı duruşuyla başladı. Cemile Dalkaya, “Mayıs şehitleri”ni anlatan bir sunum yaparken, HDK-Münih Eş Sözcüsü Zöhre Göçmen, 6 Mayıs’ın anlamına değinerek, kısaca HDK-Münih’in çalışmalarından söz etti. Ardından konuşmacıları tanıttı.

NAV-DEM Eş Başkanı Fatoş Göksungur, yaptığı konuşmada, mayıs ayının önemine işaret ederken, referandum üzerine görüşlerini aktardı. Fransız EUTELSAT Firması üzerinden yayın yapan ve AKP’nin talimatı üzerine yayınına son verilen Kürt medyasına yönelik kapatmanın gündemde olduğunu dile getirdi. Göksungur, Rojova ve Şengal saldırılarından bahsederken, Kürt illerinde oyların çalınıp gasp edildiğini belirtti, bu illerde yaşanan katliama değindi. HDK ve HDP’nin ortak yaşam umuduna vurgu yapan Göksungur, Alman devletinin 2 Mart’ta almış olduğu yasaklardan söz etti.

SYKP kurucularından, sosyalist politikacı yazar Mahir Sayın ise konuşmasında 6 Mayıs’ın  kendisi için önemini belirterek, Deniz Gezmiş’le Mamak hapishanesinde beraber olduklarını anlattı. O zaman Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın katledilmelerinin hayatının önemli noktalarından birini oluşturduğunu dile getiren Mahir Sayın, “Onların öldürülmelerini katledilmelerini engelleyecek güce sahip olmamanın çaresizliğini ve sıkıntısını hala içimde bir hançer gibi taşıyorum” dedi. Sayın, ağırlıklı olarak referandum sonucunun Türkiye’deki etkilerine değinerek, geleceğe ilişkin, rerandum sonrası durum değerlendirmesi yaptı.

 

“Halkın nazarında kazanılmış bir referandum değil”

Referanduma da değinen politikacı yazar Mahir Sayın, Erdoğan’ın çalarak çırparak, bölgesel çatışmalar çıkararak gasp yoluyla referandumu kazandığını dile getirdi. Sayın, “Ancak halkın nazarında kazanılmış bir referandum değil bu. Erdoğan iktidardan düştüğünde kendisini hukukun karşısında bulacak, ulusal hukukun karşısında bulacak. Dolayısıyla bunu bilmenin bilinciyle ne olursa olsun iktidarda kalma azmindedir.” derken, bir iktidarın içinden kendini devirecek güç olmadığı sürece ortadan kalkmayacağını ve yıkılmayacağını dile getirdi.

Panelin son konuşmacısı, Federal Almanya İşçi Dernekleri Federasyonu FİDEF’in Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi ve basın sözcüsü olan politik yazar Murat Çakır, mayıs ayının önemine vurgu yaptığı konuşmasında, ülkeler arası ilişkilerin çıkar ilişkileri olduğunu belirterek, “Türkiye’nin bizden uzaklaşması bizim ekonomik çıkarlarımıza aykırıdır.” dedi.

Murat Çakır Almanya’dan Türkiye’ye silah ihracatına değinerek, “Yeni güç olan Almanya yeni sorumluluk istemektedir. Almanya’nın kendi çıkarlarını ön planda tutan kendisini destekleyen bir rejime ihtiyacı vardır.” şeklinde konuştu.

Panelde Şehriban Dalkaya tarafından okunan şiirler, duygusal anlar yaşanmasına neden oldu.

 

Kürkçü ve Eliaçık

AF’de de daha önce haberini verdiğimiz gibi; Referandum döneminde de 4 Mart’ta HDP Onursal Başkanı ve İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü gelmişti halk toplantısına…

Aktif faaliyet yürüten HDK-Münih, DGB Haus’da 27 mayıs’ta “Türkiye’de Siyasi İslam ve Eğitim” konulu bir panel de düzenliyor. panelin konuşmacısı yazar, İilahiyatçı ve antikapitalist müslüman Recep İhsan Eliaçık.

Sanatçı Gani Cansever’in de türküleriyle katılacağı panelde Şeyh Bedrettin Destanı, Nazım Hikmet ve Ahmet Arif’ten dizeler dile getirecek.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑