Almanya

Published on Haziran 16th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

HDK-Lübeck “Kırmızı Fularlı Kız”ı andı

Almanya’nın Lübeck kentinde düzenlenen panelde, Türkiye’deki son gelişmeler değerlendirilirken, geçtiğimiz günlerde IŞİD’e karşı çatışmada vurulan Ayşe Deniz Karacagil de anıldı.

AF (Lübeck)

Lübeck kentinde Enternasyonalist Solizentrum tarafından düzenlenen “Türkiye’de son gelişmeler” konulu panele, HDK-Lübeck Girişimi’nden HDK-Yürütme Kurulu Üyesi Leman Stehn konuşmacı olarak katıldı.

OHAL koşullarında yaşanan insan haklarının ihlallerine değinen sosyal pedagog, sanatçı ve eğitimci Leman Stehn; işçi, kadın ve çocuklara uygulanan baskıları anlattı.

Türkiye’de faşizme karşı direnenleri selamlayan konuşmacı, Gezi’nin kırmızı fularlı kızı, MLKP/KKÖ’den Ayşe Deniz Karacagil (Destan Temmuz)’i de anarak, O’nu mücadelelerinde yaşatacaklarını kaydetti.

Slayt eşliğinde Türkiye’deki gelişmelere ve her konuda AKP iktidarının yaşattığı hak ihlallerine değinen Leman Stehn, tek adam rejiminin faşist tırmanışı ve Almanya’nın dış politikası ve gelişmelerdeki rolünü anlattı.

Panelde, Türkiye’de Halkların Demokratik Kongresi’nden doğan HDP’nin hedef olması, vekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması ve Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş ile diğer tutsak vekillerin ve 10 binlerce siyası tutsakla, OHAL ve KHK ihraçları konuşuldu. Ayrıca Türkiye’de faşizmin tırmanmasında Almanya politikasının payı da tartışıldı.

Bu bağlamda; HDK-A’nın yarattığı yapıcı alternatif  imkanlarıyla Almanya ve tüm Avrupa’da diğer birey ve kurumlarla ortaklaşarak her alanda enternasyonalist bir dayanışma içinde çalışma yürütmesi, etkinliğe gelen Lübeck’li şahıs ve gruplardan önemli bir imkân olarak selamlandı.

Almanya’nın sığınmacılar politikası ve silah tüccarlığı eleştirilirken, G20 zirvesine karşı dayanışmalı protesto girişimlerinde bulunulması kararlaştırıldı ve birlikte antikapitalist, antifaşist, antiemperyalist çalışmaları G20’nin ardından yükseltmenin ve sürdürmenin gerekliliği vurgunladı.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑