İsviçre

Published on Ağustos 27th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

HDK-İsviçre Kongresi Basel’de gerçekleştirildi

Halkların Demokratik Kongresi – İsviçre (HDK-İsviçre) 2. Olağan Kongresi Basel’de gerçekleşti. 15 Ocak 2017’de kuruluş kongresini yapan HDK- İsviçre 2. Kongresini ‘Şimdi HDK zamanı’ sloganıyla toplandı.

İsviçre’nin pek çok kantonundan delegelerin ve Türkiyeli, İsviçreli kurum temsilcilerinin katıldığı kongrede ALmanca – Türkçe – Kürtçe olarak hazırlanmış “Şimdi HDK zamanı”, “Kimliğimiz, bedenimiz, emeğimiz bizimdir” “Dersim Yanıyor” pankartları, Türkiye’Li ve Kürdistanlı devrimci önderlerin resimleri ve HDP’nin tutuklu eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş’la Figen Yüksekdağ’ın posterleri yer aldı.

HDK-Avrupa Eş Sözcüsü Demir Çelik açılış konuşmasında hem Türkiye ve Kürdistan’da hem de Avrupa’da gelişmekte olan faşizan, ırkçı ve baskıcı yönelime karşı kapitalizmi ama perspektifi taşıyan bir demokrasi hareketinin gelişmesinin gerekliliğine vurgu yaparak HDK Avrupa’nın bu hedefli bir çalışmada oynayabileceği önemli rolü aktardı.

Çelik Türkiye’deki faşist iktidarla Avrupa devletlerinin ilişkisine dikkat çekerek bunun durdurulası için de Avrupa’da güçlü bir muhalefete ihtiyaç olduğunu işaret ederek HDK-A’nın bunu ancak Avrupalı demokrasi güçleriyle birlikte yapabileceğine dikkat çekti.

Demir Çelik’in konuşmasının ardından çeşitli kurum temsilcileri kongreyi selamlayan konuşmalar gerçekleştirdiler. Konuklardan BastA! (Basels starke Alternative) temsilcisi Fransizka Stier ise dayanışma mesajının yanı sıra İsviçre’de son günlerde yaşanan bir gelişmeye dikkat çekti.

Stier konuşmasında, geçtiğimiz hafta İsviçre’nin Cenevre kentinde bar çıkışında  5 kadına yönelik gerçekleştirilen taciz olayının ardından yaşanan gelişmeleri aktardı ve JUSO (Sosyalist Parti Gençlik Örgütü) başkanı Tamarra Funiciello için dayanışma çağrısında bulundu.

Yaşanan saldırının ardından bir yazı kaleme alan İsviçre Sosyalist Parti Gençlik Örgütü Başkan’ı Tamarra Funiciello İsviçre ırkçı partisi ve kimi basın organları tarafından hedef haline getirildi. Taciz olayının ardından tacizcilerin yabancı ve göçmen olmasını fırsat bilen gazete ve siyasi parti göçmenleri hedef göstermişti. Tamarra tacizin göçmenlerden kaynaklanmadığını vurgulayarak kadınlara yönelik erkek şiddetinin İsviçre’nin bir gerçekliliği olduğunu söylemişti. İsviçre’de giderek artan kadına yönelik taciz ve şiddet olaylarının inkar edildiğini vurgulayarak taciz olaylarının artışının göçmenlere bağlanmasını eleştirmişti.

Stier’in HDK kongresinden Tamarra Funiciello’yla dayanışma kararı çıkartılması önerisi oybirliğiye kabul edildi ve HDK İsviçre kadınları kongre arasında “Hepimiz Tamarrayız” yazılı dövizlerle bir foto-mesaj verdiler.

HDK İsviçre MYK’sını sunduğu faaliyet raporu üzerine yapılan değerlendirmelerde kuruluş sürecinin eksik ve zaafları dile getirilerek yen dönem için perspektifler tartışıldı.

Mali raporun aklanmasının ardınddan karar tasarılarının görüşülmesine geçildi ve bir dizi konuda karar alındı.

Sunulan karar tasarılarından kimi başlıklar şöyleydi:

  • HDK-Avrupa’nın kurucu bileşenlerinden KCDK-E’nin HDK içindeki pozisyonuna ilişkin yapmayı planladığı değişimin HDK’nın temel özellikleri olan yerel ve doğrudan yönetim, kongre ve meclislere dayanma perspektifini, Kürdistan ve Türkiye demokrasi güçlerinin stratejik birlikteliğini dikkate alan yerden olması temennisinin kongre kararıyla konunun muhataplarına iletilmesi;
  • İsviçre’de kadınların öncülüğünde devam etmekte olan “Eşdeğer işe eşit ücret” kampanayasının ve “kadın grevi” hazırlıklarının desteklenmesi;
  • İltica kamplarına ve mültecilik için yeni başvuru yapanlara yönelik yoğunlaştırılmış bir çalışma başlatma;
  • Türkiye ve Kürdistan’daki devlet saldırılarını, katliamları İsviçre’de gündemleştirme ve bunların uluslararası takibini yapma;

Yeni Eş sözcüler seçildi

Karar tasarıların görüşülmesinin ardından Eş Sözcülük ve HDK İsviçre Meclisi seçimlerine geçildi. HDK İsviçre’nin yeni dönem Eş Sözcüleri olarak Leyla Şahin ve Cevdet Demir seçildi.

37 kişiden oluşması kararlaştırılan HDK İsviçre Meclisi için ise 33 kişi seçildi. Kadın kotası dolmadığı için 4 kişilik Meclis Üyeliği kontenjanı ilerleyen dönemlerde kadınlar tarafından doldurulmak üzere boş bırakıldı.

HDK Basel ve Zürih Kongreleri de yapılmıştı

Geçtiğimiz hafta sonu Bern, Lozan ve St.Gallen’in ardından Zürih ve Basel Kantonları da kongrelerini tamamlayarak Genel kongreye hazırlık sürecini bitirmişlerdi. 19 Ağustos tarihinde gerçekleşen Basel ve Züri Kongrelerinde yeni Eş Sözcüler belirlenmiş ve çalışma programı çıkartılmıştı. HDK Basel’in yeni Eş Sözcüleri olarak Gülderen Sevim, Gazi Yıldırım, Zürih’in Eşsözcüleri olarak ise Kerim İşbilir Meral Çınar seçilmişlerdi.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑