Avrupa

Published on Ocak 4th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

HDK Danimarka muhteşem bir şölenle kuruldu

Halkların Demokratik Kongresi Danimarka (HDK-Danimarka) kuruluşunu ilan etti. 500’nin üzerinde katılımın olduğu kongrede kültürel etkinlik de gerçekleştirildi. Kongre Ferhat Tunç ve bir çok sanatçı ve grup da katıldı. Nuray Kan ve Cemal Özsaygı HDK eş sözcülüğüne seçildiler.
AF / Odense
Halkların Demokratik Kongresi Danimarka (HDK-Danimarka) uzun bir hazırlık döneminden sonra bugün gerçekleştirilen bir kongre ile kuruluşunu ilan etti. Bir süredir hazırlığı yapılan kongreye bütün demokratik çevrelerden katılım sağlanabilmesi için bir dizi toplantı, görüşmeler gerçekleştirilmiş ve çeşitli çevrelerle dialoga girilmişti. Bu çalışmalar sonucunda dün Danimarka´nın Odense şehrinde toplanan kongre ile HDK-Danimarka’nin kuruluşu ilan edildi.
Geçtiğimiz aylarda Danimarka´ya bir ziyaret gerçekleştiren HDK eski Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü’nün ziyareti sırasında yapılan bir söyleşide “Neden HDK Avrupa ve nasıl bir HDK Avrupa olmalı” soruları uzun uzun tartışılmış ve ülkede yaşanan son sürece ilişkin değerlendirmelerde bulunulmuş ve ülkede yaşananların genelde Avrupa’da, özelde Danimarka’da tüm demokratik kamuoyuna birinci elden anlatılması gerektiğini” konuları üzerinde bir çalışma yapma gerekliliği sonucuna varılmış ve kurumsallaşma kararı alınmıştı.
HDK-Danimarka Kongre hazırlık çalışmaları DKTM (Demokratik Kürt Toplum Merkezi), SYKP (Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi), OPSAK (Odense Pir Sultan Abdal Derneği), DAB (Devrimci Aleviler Birliği) ve bireysel katılımlar ile yürütülmüş ve daha önceki toplantılarda koordinasyon kurulu seçilmiş ve geçici eşsözcüler belirlenmişti.
Kongreye konuşmacı olarak HDP eski Kars milletvekili Mülkiye Birtane ve Danimarka Enhedlisten partisindan Rene Lund katıldı. Sanatçılar Ferhat Tunç, Ezman, Koma Tore ve Memo Gelo tarafından katılımcılara bir müzik konserinin verildiği kongrede HDK-DK´nin yeni koordinasyon üyeleri ve HDK Avrupa´ya Danimarka´yı temsilen katılacak delegeler seçildi. Yaklaşık 500 kişinin katılımı ile gerçekleşen kongrede Nuray Kan ve Cemal Özsaygı HDK eş sözcülüğüne seçildiler.

Tags: ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑