İsviçre

Published on Aralık 10th, 2016 | by Avrupa Forum 3

0

HDK Bern Kuruluş Kongresini gerçekleştirdi

10 Temmuz 2016’da çalışmalarını başlatan HDK-A Bern Meclisi 5 aylık bir çalışmanın ardından kuruluş kongresini gerçekleştirdi.

Halkların Demokratik Kongresi Avrupa örgütlenmesinin 2016 Mayıs’ında başlattığı çalışmayla birlikte Avrupa’nın bir çok şehrinde olduğu gibi Bern’de de HDK-A örgütlenme çalışmaları başlamıştı. Dem-Kürd, Halkevi, Sürgünler Meclisi, Kutüsch ve SYKP Bern’in örgütleyicisi olduğu çalışmalara Bern’de yaşayan ve HDK fikriyatını doğru bulan bireyler de katılarak çalışmaları hızlandırmışlardı.

Bu süre zarfında pek çok eylem, etkinlik ve toplantı da düzenleyen HDK Bern geçici yürütmesi görevini bugün gerçekleştirdiği kuruluş kongresiyle sonlandırdı.

Kongreye HDK’lilerin yanı sıra PdA Bern (Parti der Arbeit), Alternatif gruplar ve İnsan Hakları Dayanışma Derneği’nden konuklar da katıldı.

HDK’nin ülkedeki, Avrupa’daki ve Bern’deki çalışmalarından görüntülerle oluşturulan bir sinevizyon gösterimiyle başlayan kongrede siyasal durum ve HDK’nin rolü konusunda HDP eski milletvekili Demir Çelik bir konuşma yaptı. Konuşmasında HDK’nin basit bir güçleri birleştirme, yanyana durma projesi olmadığını vurgulayan Çelik, HDK’nin Avrupa’da da kapitalizme alternatif bir yeni yaşam projesi olarak hayat bulması gerektiğini vurguladı.

HDK Bern meclis üyesi olan Teslim Töre, SYKP kurucu  eşbaşkanı Tuncay Yılmaz ve konukların konuşmasının ardından faaliyet raporu ve mali rapor değerlendirilerek yeni yürütmenin seçilmesine geçildi.

Yeni dönem için HDK-A Bern Eş sözcüleri olarak Esma Uzun ve Doğan Bekam belirlenirken, yönetim kuruluna  Selim Ünay, Nehir Karataş, Selim Göl, Fatma Leblebici, Mustafa Koru, Mahir ve Hamit Baldemir  seçildi.

HDK -A Bern Meclisine yeni katılımların da olduğu kongrede önümüzdeki dönemin temel çalışmalarından biri olarak HDK Avrupa’nın başlatmış olduğu OHAL karşıtı kampanya olması belirlendi.

Çalışma perspektifine ilişkin üzerinde en çok durulan konulardan bir diğeri ise bir yandan Türkiye-Kürdistan gündemini İsviçrelilere taşımanın yanı sıra, diğer yandan İsviçre’deki emek, demokrasi gündemine daha fazla dahil olmanın önemiydi.

Kongre 15 Ocak 2017’de gerçekleşecek HDK-A İsviçre kuruluş kongresine tam katılım kararıyla sonlandırıldı.

AF Bern

10.12.2016

Fotograflar: Af Bern, ANF Bern (Öner Polat)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑