Almanya

Published on Ekim 9th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

HDK-Berlin Genel Kurulu gerçekleştirildi

Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) tarafından belirlenen örgütlenme çalışmaları dahilinde, ülke ve kent kongrelerinin hazırlıkları sürüyor. Ulm’dan sonra, dün de Stuttgart ve Berlin de kongrelerini gerçekleştirdi. HDK-Berlin’in yeni eşsözcüleri Rezan Aksoy ve Nilgün Yelpaze.

(FOTO GALERİLİ)

AF (Berlin)

            İki hafta önce (24 Eylül) gerçekleştirilen Ulm’daki kongreden sonra, dün de Stuttgart ve Berlin de kongrelerini gerçekleştirdi. Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) tarafından belirlenen örgütlenme çalışmaları dahilinde, ülke ve kent kongrelerinin hazırlıkları sürüyor. Ülke kongrelerinin de yapılmasına yakında başlaması bekleniyor.

Pallast Konferans Salonunda Ankara Katliamı ve dünya devrim şehitleri anısına saygı duruşuyla başlayan Genel Kurula, aralarında NAV-DEM, SYKP, AvEG-Kon, ATİK, KKP, Êzidî Federasyonu, CÎK, SKB, PYD ve Interventionistische Linke kurum temsilcilerinin ve Sol Parti milletvekilleri Pascal Meiser ve Hakan Taş’ın, HDK Almanya Eş Sözcüsü Elif Sonsamancı, HDK-Avrupa MYK üyesi Baki Selçuk ve Varto Belediye Eş Başkanı Hüseyin Güneş’in de bulunduğu 80 kişi katıldı.

Kongrede, Nupel Munzur (NAV-DEM), Elif Sonzamancı (HDK-Almanya Eşsözcüsü) ve Baki Selçuk (HDK-Avrupa MYK) tarafından oluşan divanın belirlenmesinden sonra HDK-Berlin 2. Genel Kurulu’nda önergelerin tartışılması ve karar altına alınmasının ardından seçimler yapıldı. HDP-Berlin süreci de sayıldığında iki dönemdir eş sözcülük görevini yürüten Mehtap Erol ve Erkin Erdoğan yeni dönem için aday olmadılar ve HDK-Berlin Brandenburg Eş Sözcülüklerine oybirliğiyle Rezan Aksoy ve Nilgün Yelpaze seçildi. 27 bileşen kurumdan ve 27 bireyden oluşan 54 kişilik Genel Meclis de oluşturuldu. Çözüm ve Uzlaştırma Kurulunun da belirlendiği HDK-Berlin’de, yeni Yürütme Kurulu’nun seçimi için, 20 Ekim’de yapılacak olan meclis toplantısında gerçekleştirilecek.

HDK-Berlin facebook sayfasında yer alan kongre haberi dün şu şekilde verildi:

HDK Berlin Brandenburg 2. Genel Kurulu

Bugün, yani 8 Ekim 2017’de HDK Berlin Brandenburg’un 2. Genel Kurulu’nu Pallas Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdik. 10 Ekim 2015’te Ankara Katliamı’nda kaybettiğimiz Canlarımıza adadığımız Genel Kurulumuz saygı duruşuyla başladı. İlk bölümde DIE LINKE Milletvekilleri Hakan Tas ve Pascal Meiser, Interventionistische Linke’den Ela, HDK Almanya Eş Sözcüsü Elif Sonzamanci ve Varto Belediye Başkanı Hüseyin Güneş Genel Kurulu selamladılar. Sol Parti’den yoldaşlarımız HDK Berlin Brandenburg’un seçimlerde kendilerine verdiği destek için teşekkür edip birlikte mücadelenin önemine vurgu yaparken, IL’den gelen yoldaşımız dayanışmayı, özgürlük mücadelesini büyütme çağrısı yaptı.

Genel Kurul’da geçtiğimiz 1 yıl 4 aylık zaman dilimindeki faaliyetlerimizi değerlendirdik. Mehtap Erol ve Erkin Erdogan’ın sunduğu faaliyet raporu yoğun geçen bir mücadele sürecini geride bıraktığımızı gösteriyordu. Yapılan konuşmalar Berlin’de mücadeleyi nasıl büyütmemiz gerektiğinin ip uçlarını bizlere sundu.

Önergelerin tartışılması ve karar altına alınmasının ardından seçimler yapıldı. HDP Berlin sürecini de saydığımızda iki dönemdir eş sözcülük görevini yürüten Mehtap Erol ve Erkin Erdoğan yoldaşlar yeni dönem için aday olmadılar ve HDK Berlin Brandenburg Eş Sözcüleri olarak oy birliğiyle Rezan Aksoy ve Nilgün Yelpaze yoldaşlar seçildiler. Seçimler gündeminin ikinci bölümünde 27 bileşen kurumdan ve 27 bireyden oluşan 54 kişilik Genel Meclisi’miz oluşturuldu ve son olarak Çözüm ve Uzlaştırma Kurulumuz belirlendi.

  1. Genel Kurulumuza katılan, katkı veren tüm yoldaşlara ve dostlara teşekkür ediyoruz.

Ankara’da kaybettiğimiz Canlarımıza sözümüz var, daha çok çalışacağız ve onların mücadelesini zafere taşıyacağız!

Fotoğraflar için Denis Bauer’e ve Hıdır Ateş’e teşekkürler…

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑