Kadın

Published on Kasım 25th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

HDK-Basel: Sen Yoksan Bir Eksiğiz, Her Türden Şiddete Karşı Kadınlar Birlikte Güçlü

HDK-Basel Kadın Meclisi, bugün, 25 Kasım’da “Sen Yoksan Bir Eksiğiz, Her Türden Şiddete Karşı Kadınlar Birlikte Güçlü” şiarıyla bir panel düzenledi.

Modetörlüğünü Münevver İltemur’un yaptığı panel, erkek-devlet şiddetinde yaşamını yitiren kadınların anısına saygı duruşuyla başladı. Kadınlara dair okunan bir şiirin ardından, 25 Kasım’ın sembolü olan Mirabel Kızkardeşlerin direnişi anlatıldı. Ardından üç kadın panelist sunumlarını yaptılar. 
HDK-Basel Kadın Meclisi Koordinasyonu ve Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa Koordinasyonu üyesi Sosyal Pedagog Fahriye Usta Kotevoğlu, Kadın ve Kavramlar konusunu anlattı. Özel mülkiyetle birlikte kadın cinsinin tahakküm altına alınmasını, patriarkanın günümüzde kapitalizmle nasıl kol kola yürüdüğünü; görünmeyen kadın emeğini ve feminizmi anlatan Usta, şiddete karşı “amasız” kadın dayanışmasını ve kızkardeşliği geliştirmemiz gerektiğinin altını çizdi.
Basel Üniversitesi’nde Akademisyen Hülya Canpolat, Dilin Cinsiyetini ve Edebiyat Dünyasında Kadın, başlıklı bir sunum yaptı. Edebiyat dünyasında yüzyıllar öncesinden günümüze yazar ve sanatçı kadınları anlatan Canpolat, erkek dünyasında kadınların yaşadıklarını “ateşten gömlek” olarak tanımladı. Edebiyat dünyasındaki ilk kadın yazarların kendi kadın diliyle değil, egemen erkek diliyle yazarak ancak yer alabildiklerini ifade eden Canpolat, 19.yy da kadın diliyle roman yazan kadın yazarların çoğaldığını belitti. Bu dönemde kadın yazarlar arasında gelişen dayanışmaya da dikkat çeken Hülya Canpolat, sözlü edebiyatın daha çok kadınlara ait olduğunu söydedi. Bu alanda yol açan kadınların yaşadıkları şiddeti anlatan Canpolat, Aşık (müzisyen) kadınların eşleri tarafından sazlarının nasıl kırıldığına dikkat çekti.
HDK-Basel Eş Sözcüsü ve Kadın Meclisi sözcüsü Gülderen Sevim ise, Kadına yönelik şiddet biçimlerini anlattı.
Fiziksel, ekonomik, psikolojik/duygusal ve cinsel şiddet tanımlarını yapan Sevim şiddetin kadınlar üzerinde yarattığı travmalara dikkat çekti. Kapitalist krizin kadına ve çocuğa yönelik şiddeti tırmandırdığını vurgulayan Sevim erkeğin öfkesini daha çok “zayıf” gördüğü kadına yönelttiğini belirtti.
Son olarak kadınların mücadele ile kazandıkları haklarını sıralayan Sevim, şiddete “dur” demek ve kazanılmış haklarımıza sahip çıkmak için örgütlenmek gerektiğini ifade etti.
Panelin ikinci bölümünde salondaki kadınlar söz aldılar ve sorular sordular. Erkekleri doğuran ve yetiştiren kadınların, çocuklarını toplumsal cinsiyet rollerine göre değil “insan” olarak eğitmeleri gerektiğini vurgulayan kadınlar, kadınlara şiddet uygulayan erkeklere tüm kadınların tavır almaları bu anlamda cins bilincini ve kadın dayanışmasını geliştirmeleri gerektiğini ifade ettiler.
Paneli sonuna kadar ilgiyle dinleyen kadınlar çok memnun ayrıldılar ve erkeklerin, “erkek egemen sistemin erk-erkekligi”ni reddetmeleri gerektiğinin altını kalın çizgilerle çizdiler.

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑