Avrupa

Published on Şubat 6th, 2017 | by Avrupa Forum 3

0

HDK-AVRUPA`nın Kuruluşu “Hayırlı” Olsun – Esma Uzun

HDK-AVRUPA emek yüklü, sabırla işlenmiş uzun bir süreçten sonra, büyük coşku ve geniş bir katılımla 4 Şubat 2017 tarihinde Belçika`nın başkenti Brüksel`de kuruldu.

Esma Uzun (HDK Bern Eşsözcüsü)

Kuruluş Kongresine Avrupa`nın her yerinden sürece yoğun emek sarf ederek, deyim yerinde ise ilmek- ilmek dokuyarak, HDK Avrupa’nın kuruluş sürecinin olgunlaşmasını sağlayan yüzlerce delege katıldı.

Delegeler, HDK-Avrupa`nın yapıcı ve demokratik uygulaması gereği; sadece örgütlü kurumlardan değil, yüzde 60 kurum, yüzde 40 birey temsiliyeti gözetilerek olusmustu. Bu anlamda birey olarak mücadele etmek isteyen arkadaşlar da HDK – Avrupa kuruluş kongresinde kendilerini ifade ettiler.

Kuruluş kongresine en büyük damgayı şüphesiz % 51 katılımla kadınlar vurdu. Genel meclise seçilen erkek üye sayısı 61 iken, kadın üye sayısı 64 oldu.

Çok sevindirici ve umut verici olan bu durum; Emperyalist – kapitalist , erkek egemen sistem tarafından yok sayılan kadının varlığının ve sisteme alternatif olduğunun ifadesidir.

Hayatı her gün yeniden yaratan kadının kendi gücünün farkına varmasının ifadesidir.

Kadınlar açısından yeni ve yaşanılabilir bir hayatin mücaıdele sonucu yaratılabilinirliğinin bilincinde olma ifadesidir.

HDK – Avrupa kuruluş kongresine katılım gösteren ve kendi yaşamının zorluklarını anlatan, kendilerine karşı olan zihniyetleri ve sistemi haklı olarak eleştiren lgbt arkadaşların aramızda olmaları ve görev almaları da sevindirici bir başka noktaydı.

Eksiklerimiz, hatalarimiz ya da yer – yer yetersizliklerimizin farkında olarak, birleştirici, yapıcı, olmayı hedefleyerek; kongrede de ön plana çıkan referandumda „HAYIR“iradesini hayata geçirmenin çabası içinde olmalıyız.

Daha önceki seçimlerde Avrupa potansiyeli hakkında tecrübelerimiz var. Bu potansiyeli pozitif anlamda harekete geçirebiliriz.

Bu çalışmayı önemseyerek ve ivedilikle örgütlü bir gerçekliğe dönüştürmeliyiz.

HDK – Avrupa kuruluş kongresine kadar ve kuruluş kongresinde emeği gecen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum, emeklerine sağlık diyorum.

Jin jiyan azadi!

Esma Uzun

06.02.2017

 

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑