Avrupa

Published on Nisan 24th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

HDK-Almanya: Soykırım geleneği sürüyor

HDK-Almanya tarafından Ermeni Soykırımının 103. yıldönümü vesilesiyle yapılan açıklamada “Ermeni/Süryani soykırımı karşısındaki sessizliğin, hesap vermemezliğin, yüzleşmemenin yarattığı bir siyasal gelenek üzerine inşa edilmiş Türk devlet siyaseti, yeni soykırımlara girişmekten de çekinmemektedir.” dendi.

AF (Köln)

Halkalrın Demokratik Kongresi – Almanya (HDK-Almanya) Yürütme Kurulu tarafından yapılan yapılan açıklama şöyle:

BASINA VE KAMUOYUNA

Ermeni/Süryani soykırımı, aradan geçen yüzyılı aşkın bir zamana karşı geri kalan herkesin, hepimizin hayatını belirlemeye devam ediyor. Soykırımı gerçekleştiren zihniyet, koşullarını bulduğunda tüm heybetiyle tarih sahnesinde yeniden boy gösteriyor. Türkiye, mirasını aldığı İttihatçı gelenekle daha da bütünleşerek bir iktidar tarzı,  yönetim modeli olarak soykırımı, etnik temizliği, halklara karşı imhacı politikayı sürekli güncelliyor. 

Soykırım ile yüzleşilmediği gibi, soykırıma uğrayan halklara karşın ırkçı ve nefret söylemleriyle saldırılıyor.  Ermeni/Süryani soykırımının tanınmasına karşı kendisinden öncekiler gibi inkarcı, küçümseyici, nobran siyasetini AKP hükümeti de ısrarla sürdürüyor.

Ermeni/Süryani Soykırımının faili olan zihniyetle yüzleşilmediği, mağdurların anıları ve mirasları üzerinde talancı zihniyet devat ettiği içindir ki, soykırım  hala devam ediyor, hala coğrafyamızı yaralıyor, kanatıyor. Tarihte bırakılan bir mesele olmaktan ziyade ısrarla devam ettirilen bir soykırım gerçeği yaşanıyor.   

Ermeni/Süryani soykırımı karşısındaki sessizliğin, hesap vermemezliğin, yüzleşmemenin yarattığı bir siyasal gelenek üzerine inşa edilmiş Türk devlet siyaseti, yeni soykırımlara girişmekten de çekinmemektedir.  Rum ve Alevi halklarının yaşadıkları, Kürt halkının en güncel anlamıyla Cizre, Şırnak, Nusaybin gibi kentlerde yaşadıkları ve Afrin işgali, soykırımı bir devlet siyaseti olarak kullanmanın güncel örnekleri olmaktadır. 

Ermeni/Süryani soykırımı ile yüzleşme mücadelesini, onarıcı adalet mücadelesini sürdürmek, etik ve vicdani bir görev olmanın yanında günümüzün politik ve toplumsal sorunlarıyla başetmenin de ön koşulu olmaktadır. 

Bizler, HDK-A olarak, Ermeni/Soykırımını, yıldönümünde bir kez daha lanetliyor, soykırım mağdurlarının anıları önünde saygıyla eğiliyoruz. 

Ermeni, Süryani halklarının soykırıma karşı verdikleri adalet mücadelesini destekliyoruz, taleplerini ve mücadelerini kendi mücadelemiz olarak görüyoruz. 

Soykırımın yıldönümü vesilesiyle tüm halklara, ilerici kamuoyuna Ermeni/Süryani soykırımını daha fazla hatırlamaya, tanımaya, yüzleşme ve tanzim koşullarının oluşturulmasına, uluslararası alanda destek olmaya, çaba göstermeye davet ediyoruz. 

 

Halkların Demokratik Kongresi – Almanya (HDK-Almanya) Yürütme Kurulu

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑