Avrupa

Published on Haziran 23rd, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

HDK-A’dan iradeye sahip çıkma çağrısı

Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) tarafından bugün yapılan açıklamada, yarın, seçim akşamında oylara ve iradeye sahip çıkma çağrısı yapıldı.

AF (Basel)

Dün İsviçre’nin Basel şehrinde toplanan Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) Merkez Yürütme Kurulu’nda alınan karar üzerine, bugün yapılan 24 Haziran açıklaması şöyle:

Herkesi irademizi sahiplenmeye çağırıyoruz!
Yurt dışındaki seçmenlerin dış temsilciliklerdeki oy verme işlemi 19 Haziran’ da sona erdi. Gümrük kapıları ile ülkede oy verme işlemi ise 24 Haziran akşamı sona erecektir.
Demokratik hukuk devletinde halkın ve toplumun siyasal temsiliyet hakkı, söz ve karar süreçlerine kendi özgür iradesiyle katılması açısından seçimlerin büyük önemi vardır. Bu açıdan toplum iradesinin objektif, şeffaf, denetleyen, hesap soran olabilmesi için seçimlerin adil, demokratik, eşitlikçi ve özgür koşullarda yapılması zorunludur. Bu nedenle demokratik hukuk devleti tüm siyasal partilere, kimliklere, din ve inançlara karşı eşit mesafede olur. Ancak Türkiye gibi demokratik olmayan, hukuk devleti normlarından uzak olan ülkelerde ise, seçim meşru, demokratik ve adil koşullarda yürütülen süreçler olmadığından doğası gereği objektif olmayan hile ve suistimallere açık, içinde büyük riskler taşıyan süreçler olmuştur.
Ülkemizde tek adam diktatörlüğünün neden olduğu siyasal ve ekonomik krizin olumsuz koşullarına karşı biz mazlum ve mağdur toplum kesimleri olarak seçime ilgisiz kalamaz, kendi alternatifimizi geliştirmede, kendi seçeneklerimizi sunmaktan da geri duramazdık. Tek adam diktatörlüğüne karşı, demokrasi ortak paydasında buluşmanın kaçınılmaz olduğu bu süreçte, seçimi özgür geleceğimiz ve aydınlık yarınlarımız için fırsata dönüştürme çabası ve çalışması içinde oldu, halklarımız ve toplum kesimleri. Toplum dinamikleri olarak değerli emek ve ağır bedellerle zor olanı başardığımıza inanıyoruz. Ancak bizim başarımızın zalimin kaybı olacağından hareketle işimizin bitmediğini, sandığa yansıttığımız özgür irademizin onanması anına kadar örgütlü mücadelemizle irademizin arksında olmaya devam etmeliyiz.
Bu seçimle özgür yaşam isteğimizin, sivil, demokratik, eşitlikçi ve özgürlükçü anayasa ısrarımızın, demokratik hukuk devleti talebimizin önü alınmak istenmektedir. 16 Nisan 2017’de hileli referandumla resmiyete kavuşturdukları tek adam diktatörlüğünei bu seçimle meşruiyet kazandırmak istemektedirler. Yaşanan ekonomik ve siyasal krizle, toplumu yönetmeyenler zamana yaymadan ülke gündemine taşıdıkları bu seçimde “iktidara giden her yol mubahtır” anlayışla hareket etmektedirler. İktidar tapıcıları devletin olanak ve imkanlarını kullanarak, devletin askeri ve sivil bürokrasisinin meşru olmayan yol ve yöntemlerle halkımızın iradesini çelmeye, halk iradesini çalmaya her zamandan daha çok başvuracaklardır. Ağır bedeller ödeyerek, büyük fedakarlıklar ve emeklerimizle kazandığımız başarımıza göz koyanlara fırsat vermemeliyiz. Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) olarak halklarımızı, iradesini yansıttığı sandığa sahip olmaya çağırıyoruz.
Bu mücadelede yalnız değiliz. Binlerce avukat, yüz binlerce sandık görevlisi ve müşahitler, yüzlerce uluslararası gözlemci, on binlerce sivil toplum örgütü çalışanları demokratik geleceğimiz için bizimle birlikte olacaklar. 24 Haziran’da hem sandık başına giderek yüksek oranda seçime katılma görevimizi yerine getirmeye, hem de adaletsizliğe, hukuksuzluğa, yoksulluğa, sömürüye ve baskıya karşı demokrasi, hak, adalet ve özgür yaşamdan yana ısrarımızı sürdürmeye halklarımızı davet ediyoruz.
16 Nisan Refarandumun’ da kazandığımız halde bize kaybettirenler, bir kez daha bize kaybettirmeye çalışacaklarını asla unutmadan, herkesi örgütlü hareket etmeye, birlikte kazanmaya çağırıyoruz. İktidar sahiplerinin yapacakları manipülasyon, siber saldırı ve yönlendirmeleri değil, HDP Genel Merkezi, HDK ve tüm demokrasi güçlerinin açıklamalarını dikkate almalı, eş-güdüm ve koordinasyon esasıyla hareket etmeye, herkesi sorumluluk almaya davet ediyoruz.
Partimiz Halkların Demokratik Partisi (HDP), cumhurbaşkanı adayımız Selahattin Demirtaş ve genel olarak demokrasiye sahip çıkmanın zamanıdır şimdi.
Yarın, 24 Haziran’da Avrupa’nın her yerinde, demokrasiye sahip çıkma görevimizi yerine getirmeye, “İrademize sahip çıkıyoruz!” “Oyumuza sahip çıkıyoruz” şiarıyla düzenecek olan etkinliklerde yer almaya davet ediyoruz.

Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑