Avrupa

Published on Nisan 19th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

HDK-A MYK Sonuç Bildirgesi

Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), yedinci toplantısını Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden üyesiyle Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleştirdi. HDK-A’nın kent ve ülke olağan kongreleri sürüyor.

AF (Paris)

Tüm Avrupa ülke ve kentlerinde örgütlenmesini sürdüren Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A), onlarca kent ve ülke kongrelerinden sonra, tam bir yıl önce, 4 Şubat’ta Kuruluş Kongresi’ni gerçekleştirmişti. Kongrede seçilen eş sözcüler ve meclis içinden seçilen HDK-A MYK’sı yedinci toplantısını, Paris kentinde, Türkiyeli Göçmen İşçiler Kültür Derneği (ACTİT) salonunda toplantısını gerçekleştirdi.

Tüm Avrupa’da olağan ülke ve kent kongrelerini gerçekleştirmeye devam eden HDK-A 3. Meclis toplantısını da  3 Mart 2018 tarihinde Frankfurt’ta yapmıştı.

Erken Seçim gündemde

MYK toplantısından sonra, gündeme beklenenden önce oturan ve geçtiğimiz önce MHP Genel Başkanı tarafından 26 Ağustos’ta istenen, dün de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından daha da öne çekilen, 24 Haziran olarak açıklanan “baskın” erken seçim tarihi üzerine de, görüşmelerin acilen sürdürüleceği açıklandı. HDK-A tarafından Avrupa çapında tüm demokratik kurum ve kuruluşlara ortak mücadele çağrısı yapılması üzerinde çalışma yürütüldüğü öğrenildi.

Türkiye ve Avrupa’ya yönelik bir çok etkinlik kararlarının da alındığı HDK-A MYK’sının 14 Nisan tarihli toplantı sonuç bildirisi şöyle:

HDK-A MYK 7. Toplantısı Sonuç Bildirgesi

Kapitalizmin baskı ve sömürüsünün yoğunlaştığı, hak gasplarının geliştiği, Avrupa’nın emperyalist devletlerinin Suriye ve Ortadoğu’daki savaşa doğrudan müdahil oldukları, sömürgeci, faşist Erdoğan/AKP diktatörlüğünün OHAL ve KHK terörüne ve Efrin işgaline tam destek vermeye devam ettikleri bir süreçte 7. olağan toplantısını gerçekleştirmek üzere 14 Nisan 2018 tarihinde Paris’te bir araya geldi

İçinde bulunduğumuz siyasal durumu değerlendiren HDK-A MYK’mız, Türk devletinin ABD, Rusya ve diğer emperyalist devletlerin onayı ve desteğiyle gerçekleştirdiği Efrin’e yönelik işgal saldırısının Rojava devrimini yok etmeyi hedeflediğini ve Rojava devrimini daha fazla sahiplenmek gerektiğini belirtti. ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye yönelik hava saldırılarının Ortadoğu’daki kamplaşma ve hegemonya mücadelesinin halklar için ne kadar büyük tehdit olduğu, Türk devletinin IŞİD, El Nusra vb. çetelerini tekrardan güçlendirmesi üzerinde duran MYK’mız, Avrupa halklarında zayıflayan savaş karşı duruşun tekrar canlandırılması için HDK-A’ya büyük görevler düştüğünü belirtti.

Fransa’da yayılan işçi grevlerini selamlayan MYK’mız, Avrupa işçi sınıfı ve emekçilerinin sosyal ve siyasal hak gasplarına yönelik mücadelelerinin, iktidarların savaş ve işgal politikalarını da hedeflemesi gerektiği ve HDK-A’nın bu perspektifle emek hareketiyle buluşması, 1 Mayıs çalışması yürütmesi ve 1 Mayıs’a güçlü katılması çağrısında bulunuldu.

3 Mart’ta yapılan Meclis toplantısını da değerlendiren MYK’mız, HDK-A’nın Avrupa’da örgütsüz durumda olan milyonları örgütlediği ve mücadeleye sevk ettiği zaman üstlendiği misyonu yerine getirmiş, rolünü oynamış olacağı belirtildi. HDK-A güçlerinin siyasal olarak aktif mücadele içinde olduğu, ancak geniş kitlelere ulaşamadığı, örgütsel çalışmasını geliştirme çabasını sürdürdüğü, yakın zamanda ülkelerde kongrelerini gerçekleştireceği vurgulandı.

Toplantımızda aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır:

MYK üyelerinin bir kısmının geçerli mazeretlerinin olduğu, ancak bir kısmının kabul edilebilir mazeretlerinin olmadığı, toplantıya katılmayarak HDK-A çalışmasını zayıflattıkları, eleştiri konusu yapılan bu durumun aşılması için meclisin Eylül’de toplantıya çağrılmasına karar verdi.

Efrîn işgaline karşı aktif mücadele sürdürülecek, Avrupa’da savaş karşıtı hareketle buluşulmaya çalışılacaktır.

15 Nisan’da Den Haag’da Efrin’i Sahiplenme Platformu toplantısına katılım sağlanacaktır.

16 Nisan’da Lüksemburg’da yapılacak olan PKK davasına katılım sağlanacaktır.

24 Nisan’da Ermeni ve Süryani Soykırımı yıldönümü etkinliklerine katılım sağlanacaktır. Bu konuda HDK-Almanya komisyonunun hazırladığı açıklama yerli dile çevrilecek kamuoyuna sunulacaktır.

1 Mayıs’a ilişkin gecikmeden bildiri çıkarılacaktır. Bu konuda HDK-A örgütlerine yönelik bir genelge çıkarılacaktır.

8 Mayıs’ta Reinmetal hissedarlarının konferansına karşı yapılacak etkinliğe katılım sağlanacaktır.

11-12 Mayısta Lübeck’te Gençlik Konferansı yapılacaktır. Gençlerin katılımı teşvik edilecektir.

19 Mayıs Rum Pontus soykırımı yıldönümü Stuttgart’ta protesto edilecektir.

Fransa’daki grevlerle ilgili hızla bir açıklama yazılacaktır.

Tutuklanan HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu ile dayanışma çalışması yürütülecektir.

Fransa’da Ermeni Soykırımı anıtı açılışına katılım sağlanacaktır.

Avrupa’dan Rojava’ya giden bir heyet içinde HDK-A’nın da yer alması.

Turizm boykot çalışmasının HDK-A adına yapılması.

17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltına Kayıplarla Mücadele Haftasında, gözaltında kayıpları sahiplenme ve sorumlulardan hesap sormak için çeşitli etkinliklerin yapılması.

Gelecek MYK toplantısı 22 Haziran 2018’de (Cuma günü) Saat 12.00’de Basel’de yapılacaktır.

 

Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A)

Merkez Yürütme Kurulu

18 Nisan 2018, Paris

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑