Avrupa

Published on Ekim 25th, 2016 | by Avrupa Forum 2

0

HDK-A Koordinasyonu Brüksel’de toplandı

Brüksel’de geniş katılımla biraraya gelen Halkların Demokratik Kongresi Avrupa (HDK-A) Koordinasyonu, geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirdiği 6. toplantısında önemli kararlar alındı. Şehir ve ülke kongrelerinin hızla gerçekleştirilmeye devam ettiği belirtilirken, Avrupa Büyük Kuruluş Kongresi’nin ise, 4-5 Şubat tarihinde Brüksel’de gerçekleştirileceği açıklandı.

AF / Brüksel

HDK-A Koordinasyonu, Belçika’nın başkenti Brüksel’de Kürt Enstitüsü’nde toplandı. Almanya, Fransa, Belçika, İsviçre, Hollanda ve diğer ülkelerden gelen Halkların Demokratik Kongresi HDK Avrupa Koordinasyonu, çok sayıda yürürtme kurulu ve koordinasyon üyesiyle birlikte, Tüzük/Program Komisyonu’ndan üyelerin de hazır bulunduğu toplantısını, 22 Ekim’de aşağıdaki gündemle Brüksel’de gerçekleştirdi.

– HDK-A’nın kuruluş perspektifi nedir, ne olmalıdır?

– Program ve Tüzük taslağı tartışmalarının sonuçlandırılması.

– Kuruluş çalışmalarında ne durumdayız (Ülke kongreleri, Avrupa kongre hazırlıkları)

– Sürecin planlanması

 

Brüksel’de geniş katılımla biraraya gelen Halkların Demokratik Kongresi Avrupa (HDK-A) Koordinasyonu 6. toplantısında da önemli kararlar alındı. Şehir ve ülke kongrelerinin hızla gerçekleştirilmeye devam ettiği belirtilirken, Avrupa Büyük Kuruluş Kongresi ise, 4-5 Şubat tarihinde Brüksel’de gerçekleştirileceği açıklandı. Toplantı sonucunda bir de sonuç bildirgesi yayınlandı.

HDK-Avrupa Girişim Koordinasyonu 6. Toplantı Sonuç Bildirgesi şöyle:

 

HDK-Avrupa Girişim Koordinasyonu 6. Toplantı Sonuç Bildirgesi

HDK-Avrupa Girişim Koordinasyonu olarak, 6. toplantımızı 22 Ekim 2016 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirdik. Toplantımıza Almanya, İsviçre, Fransa, Belçika ve Hollanda’dan koordinasyon üyeleri, kimi ülke koordinasyonlarından Eş Sözcüler ve üyeler katılım sağlamıştır. Koordinasyonumuz, HDK-A’nın kuruluş perspektifini ve çalışmalarımızı değerlendirerek, yeni döneme dair planlamalar yaptı.

Kuruluş perspektifini ülke HDK’dan alan HDK-Avrupa’nın kuruluşun programatik zeminini olduğu gibi sahiplenmekle birlikte, bu programatik zeminin Avrupa sahasına adaptasyonunu hedeflemenin zaruriyetini bir kez daha vurguluyoruz. Bu kapsamda, Türkiye ve Kürdistan’daki mücadelenin Avrupa’daki ayağı olma görevinin yanı sıra, Avrupa’daki emek, demokrasi, özgürlükler mücadelesinin parçası olacak, öncelikle Türkiyeli ve Kürdistanlı göçmenler olmak üzere tüm göçmenlerin karşılaştığı siyasi, kültürel, cinsiyetçi, ekonomik problemleri kendine mesele edecek bir mücadele perspektifi HDK-Avrupa’nın ortak iradesidir.

Tek tek Avrupa ülkelerindeki kuruluş çalışmalarının verilerini değerlendiren koordinasyonumuz, kent meclisleri için kuruluş kongre çalışmalarının hız aldığını ve 6 Kasım’da Almanya kongresi ile birlikte ülke kongreleri sürecinin başlayacağını tespit etmiştir. Kuruluş çalışmalarımızda henüz kent ve ülke kongrelerini belirlememiş alanların da bu çalışmayı planlamaları gerekmektedir.

HDK-Avrupa kuruluş çalışmalarımız planlandığı şekilde sürdürülecektir ve Avrupa kongresiyle taçlandırılacaktır. Kongre hazırlıklarını değerlendiren koordinasyonumuz, ilk kongremizin bir “kuruluş” kongresi olması nedeniyle, HDK-A kuruluş çalışmalarına emek veren ve meclislerinde yer alan herkesin “kurucu kongre delegesi” olarak, bu tarihsel anın heyecan ve coşkusunu birlikte yaşamasının olanağını yaratma kararı almıştır. Dolayısıyla bütün kent meclis üyeleri ve çalışmaya emek verenler kurucu delege olarak kongreye katılacaktır. Tabii ki yerli ve göçmen birçok kurum ve şahsiyet de misafir olarak kuruluş kongremize davet edilecektir.

Koordinasyonumuz, kongre tarihini teknik nedenlerden dolayı 4-5 Şubat 2017 olarak yeniden belirlemiştir. Yaklaşan zaman nedeniyle ve yerel alanlarımızın, delegelerimizin kendilerini bu tarihe göre planlayabilmeleri için gerektiğinde kongre yeri için alternatif arayışlara gidilecektir.

Koordinasyonumuz,  HDK-A çalışmasının en geniş kesimlere taşınarak, farklı ulus, inanç ve siyasal görüşten daha fazla örgüt, kurum ve bireyin çalışmaya dâhil edilmesi ve bu çalışmanın kurucu özneleri olmasının önemini bir kez daha belirtmiştir.

HDK-A örgütlenme çalışmasını pratik siyasal mücadeleyle iç içe yürütme ve sürecin yakıcı siyasal görevlerini dikkate alan koordinasyonumuz, bu süreçte OHAL uygulamalarına karşı siyasal bir kampanya yürütme kararı almıştır. Erdoğan’ın ülkeyi OHAL ve KHK’lerle yöneterek faşizmi daha da kurumsallaştırma saldırılarına karşı yürütülecek olan bu kampanyada, Türk Devleti’nin Kürt halkımızın özgürlük mücadelesine, devrimci, sosyalist güçlere, ilerici, demokrat tüm muhalif kesimlere yönelik saldırılarını, katliamlarını, tutuklamalarını, basın-yayına yönelik kapatma saldırılarını, seküler yaşama yönelik müdahaleleri, kayyumlarla el konulan belediyeleri, Alevilere yönelik düşmanlaştırıcı politikaları, HDP yönetici ve vekillerine yönelik saldırıları, Rojava’yı işgal planının bir parçası olarak Cerablus işgalini ve YPG/YPJ’ye saldırıları, Avrupa’daki iktidarların Türk devletinin OHAL uygulamalarına verdiği desteği teşhir edilecektir. Bu çalışmanın gerekli materyallerini hazırlayacak bir komisyon oluşturulmuştur.

Önceki aylarda başlatılmış olan “Suça Ortak Olma Kampanyası”nın Avrupa genelindeki çalışmalarını Ekim ayı sonu itibarıyla bitiriyoruz. Toplanan imzaların değerlendirilmesi ve kampanyanın bundan sonraki gidişatının nasıl olacağının, Almanya’da devam ettirilip ettirilmeyeceğinin kararını Almanya örgütümüz verecektir. Kampanya materyaline ve imza atılmasına www.nodirtydeal.net adresinden ulaşılabilir.

Program ve tüzük taslakları üzerine yapılan çalışmaları değerlendiren koordinasyonumuz, bu çalışmayı gelecek toplantıya kadar sürdürmek için Program ve Tüzük Komisyonumuza görev vermiştir.

HDK-A Girişim Koordinasyonumuz, geride bıraktığımız bir aylık süreç içinde Yürütmemizin çalışmalarını da değerlendirmiştir. Yürütmemiz ve Eş sözcülerimiz, çeşitli siyasal gelişmelere ilişkin açıklama vb. siyasal refleks göstermenin yanı sıra, kuruluş çalışmalarının daha etkin yürütülmesini sağlayacaklardır.

Koordinasyonumuz gelecek toplantısını 20 Kasım’da Köln’de saat 11.00’de gerçekleştirecektir.

HDK-A Girişim Koordinasyonu olarak, kuruluş çalışmalarına emek veren herkesi selamlıyor ve çalışmalarında başarılar diliyoruz.

HDK-Avrupa Girişim Koordinasyonu

22 Ekim 2016, Brüksel

hdk-avrupa-01 hdk-avrupa-02 hdk-avrupa-03 hdk-avrupa-05 hdk-avrupa-06

Tags:


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑