İnsan Hakları

Published on Şubat 18th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

HDK-A: İslamcı-Faşist Erdoğan Çetesinden Hesap Soracağız!

Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) Merkez Yürütme Kurulu tarafından yayınlanan açıklamada, son tutuklamalar protesto edilerek, hesap sormak için mücadeleye çağrı yapıldı.

AF (Brüksel)

Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) Merkez Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklama şöyle:

KORKUYORLAR, KORKACAKLAR, KORKSUNLAR!

İSLAMCI-FAŞİST ERDOĞAN ÇETESİNDEN HESAP SORACAĞIZ!

16 Şubat islamcı-faşist Erdoğan rejiminin “hukuk, bağımsız yargı ve adalet” yalanlarının tüm dünyanın gözleri önünde serildiği bir gün oldu. Bu rejim Kürt özgürlük hareketine, HDK ve HDP’de birlikte mücadele eden sosyalistlere, demokratlara, insan hakları savunucularına karşı düşman hukuku uyguluyor. Bunu biliyoruz. Dışarda tankıyla, füzesiyle, silahlı askerleri ve lümpen çeteleriyle Kürt halkına karşı savaş yürütenler, içerde barıştan söz edeni gözaltına alıyor, tutukluyor. Onbinlerce insan hapiste. Cephe gerisi de bir kışla nizamına sokuluyor.

16 Şubat’ta bir yıldır hapiste rehin tutulan ve bizzat Erdoğan’ın “tam bir ajan terörist, ben bu görevde olduğum sürece içerden çıkamaz” dediği gazeteci Deniz Yücel, Almanya-Türkiye arasında Kürt halkının sırtından yapılan kirli silah pazarlıkların sonucu olarak, Merkel-Yıldırım görüşmesinin hemen ertesi günü, mahkemeye bile çıkarılmadan serbest bırakıldı. Üstelik, serbest bırakırken onun eline “tutukluluğunun devamına” diyen bir karar da tutuşturdular. Türkiye’de yaşayan herkesin bir biçimde yalan olduğunu zaten bildiği “yargının bağımsızlığı” palavrası, uluslararası planda da tam deşifre oldu.

Almanya basını Deniz Yücel’in serbest bırakılmasına odaklanmışken, aynı gün Ahmet ve Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkında verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla, yanlışlıkla sesini çıkartacak olanlara da bir göz dağı vermek istediler.

Ve yine aynı gün HDP 3. Genel Kongresi öncesi ve sonrasında Afrin’inin işgaline ve Kürt halkını katletmeye yönelik savaşa karşı çıktıkları için gözaltına alınan HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu ve ESP Genel Başkan Vekili Fadime Çelebi tutuklandı. SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya ve DBP Eş Genel Başkan Vekili Hacer Özdemir, SODAP Sözcüsü Kezban Konukçu, Yeşil Sol Parti Eş Genel Başkanları Eylem Tuncaeli ve Naci Sönmez adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, HDK/HDP üyelerine yönelik gözaltına dalgasına bir yenisini daha eklemeyi ihmal etmediler.

Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Serpil Kemalbay, Onur Hamzaoğlu ve daha binlerce HDK-HDP yöneticisi ve üyesini rehin alarak devrimci-demokratik muhalefeti boğacağını, bir korku imparatorluğu yaratarak, herkesi biat ettireceğini sananlar, yanıldıklarını hiç de uzak olmayan bir zamanda göreceklerdir. Yoldaşlarımız, bu mahkemelerin diktatör bozuntusunun uyduruk kapıkulları olduklarını ispatladılar.

Biz HDK-A olarak, Türkiye ve Kürdistan’ın dört bir parçasında demokrasi ve özgürlük için mücadele eden yoldaşlarımızın yanındayız. Almanya başta olmak üzere İslamcı-faşist Erdoğan çetesinin politikalarına yeşil ışık yakanları, silahla ve her türlü yolla destekleyenleri teşhir etmeye devam edeceğiz. Mücadele etiğimiz Avrupa ülkelerinde devletlerin ve hükümetlerin dışında demokratik bir kamuoyu olduğunu, haksızlık ve baskının her türlüsüne karşı mücadele eden sol ve demokratik partiler, sendikalar, sivil toplum kuruluşları olduğunu biliyoruz. Ve biz bu demokratik güçlerle ortak mücadeleyi yükselterek, Avrupa hükümetlerinden hesap sormaya devam edeceğiz. TC ile kirli pazarlıkların malzemesi yapılmaya çalışılan demokratik gösteri ve protesto hakkımızı tüm yasaklama çabalarına rağmen kullanmaya devam edeceğiz.

Afrin’de muazzam bir halk direnişi karşısında tam bir batağa saplanan Türk ordusu ve Erdoğan rejimi, artık BM ve AGİT insan hakları temsilcilerinin bile “Türkiye’de hak-hukuk-adalet yok” dedikleri bir durumla yüz yüze. Kendi gölgesinden korkan hale gelen Saray-Erdoğan çetesi, başta HDK-HDP olmak üzere, kendisini desteklemeyen herkesi düşman görüyor. Bu nedenle bağırıp çağırıyor. Küfrediyor, tehdit ediyor. Korkunun ecele faydası yok. Zulmedenler, halklarımızın haklarını gasp edenler, işgal ve imha peşinde koşanlar, çaresi yok yaptıklarının hesabını tek tek verecekler. Bu hesabı sormak isteyen herkesi birlikte mücadeleye çağırıyoruz.

Faşizme Karşı Omuz Omuza!

Kahrolsun Diktatörlük, Yaşasın Demokrasi ve Özgürlük Mücadelesi!

Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) Merkez Yürütme Kurulu

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑