Emek

Published on Eylül 16th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

HDK-A: İşçilerinin talepleri kabul edilsin, işçiler ve sendikacılar serbest bırakılsın!

Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) tarfından yayınlanan açıklamada 3. Havalimanı işçilerine sahip çıkıldı ve dayanışma içerisinde oluduğu bildirildi. Bildiride “3. Havalimanı işçilerinin insanca çalışma ve yaşam hakkı için açıkladıkları haklı ve meşru talepleri kabul edilmelidir!” denirken, gözaltına alınan işçiler ve sendikacılar derhal serbest bırakılsı istendi.

AF (Berlin)

Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) tarafından yapılan açıklama şöyle:

3. Havalimanı işçilerinin haklı talepleri kabul edilsin!
Gözaltına alınan işçiler ve sendikacılar derhal serbest bırakılsın!
İstanbul’da inşaatı süren ‘3. Havalimanı’ şantiyesi işçileri, 14 Eylül sabahı yaşanan bir servis kazasının ardından direnişe başladılar. Bitmek bilmeyen iş cinayetlerine, işçi sağlığı ve iş güvenliğini yok sayan ve giderek ağırlaşan insanlık dışı çalışma koşullarına karşı iş bırakan binlerce işçinin haklı taleplerini destekliyoruz.
İşçi cinayetlerinin sık sık yaşandığı, maaş dahil birçok temel hakkın yasadışı şekilde kısıtlandığı ve yüzlerce işçinin gereken tedbirler alınmadığı için yaralandığı havalimanı şantiyesinde iş bırakarak direnişe geçen işçilerin üzerine faşizm kolluk güçlerini sürerek, yüzlerce işçiyi ve sendikacıları gözaltına alarak, işçilerle dayanışmada bulunanlara saldırarak, kısacası tam bir faşist terör estirerek eylemi kırmaya çalışmaktadır.
Faşizmin kolluk güçleri 15 Eylül sabahına doğru 3. Havalimanı şantiyesinde işçilerin kaldığı kampları basarak aralarında İnşaat-İş Sendikası yöneticileri Uğur Karadaş, Özkan Özkanlı, Yunus Özgür ve Deniz Gider’in de olduğu yaklaşık 600 işçi gözaltına alınmış, kamp alanındaki hemen her konteynırın önüne TOMA-zırhlı araç ve jandarma barikatı kurularak direniş kırılmaya çalışılmaktadır.
Jandarma ve polis saldırısını görüntülemek isteyen gazeteciler de saldırılardan nasibini almakta, görüntü almaları engellenmekte ve böylece işçilere yönelik devlet şiddeti gizlenmek istenmektedir.
İnşaat sahasına giriş-çıkışların yasaklandığı, sendikacıların, avukatların, milletvekillerinin ve demokratik kitle örgütü temsilcilerinin işçilere yaklaştırılmadığı, kölelik koşullarının yanı sıra adeta hapishaneye çevrilen inşaat alanındaki işçiler baskıyla şiddetle işbaşı yapmaya zorlanmaktadırlar. 600 civarında işçinin gözaltına alındığı 15 Eylül günü 3. Havalimanı şantiyesinde bir iş kazası daha yaşanmış, sepet vincin devrilmesi sonucu 2 işçi yaralanmıştır.
Devletin kolluk güçleri işçilerle dayanışmak ve gözaltıları protesto etmek amacıyla İstanbul ve Ankara’da yapılan eylemlere de vahşice saldırarak, sendikacıları gözaltına almıştır.
İstanbul’da İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş sendikalarının çağrısıyla, kötü çalışma ve yaşam koşullarına karşı iş bırakan ve gece yapılan baskınlarda gözaltına alınan işçilerle dayanışmak için Kadıköy Kalkedon Meydanı’nda yapılmak istenen eyleme polis saldırarak, aralarında DİSK YK üyesi Kanber Saygılı ile demokratik kitle örgütleri ve sendika temsilcileri polis tarafından gözaltına alınmış, ardından toplanan kitleye de polis biber gazıyla saldırmıştır.
HDK-A olarak, 3. Havalimanı işçilerinin haklı talepler için başlattıkları direnişlerinin yanında olduğumuzu ilan ediyor, gözaltına alınan işçilerin ve sendikacıların derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.
Kölece çalışma ve yaşam koşullarına karşı isyan etmek, direnmek bir haktır.
3. Havalimanı işçilerinin insanca çalışma ve yaşam hakkı için açıkladıkları haklı ve meşru talepleri kabul edilmelidir!

Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑